Radio Opole » Wiadomości z regionu
2011-12-06, 14:53 Autor: Radio Opole

"Nasz dzień": Sportowa infrastuktura zimowa w regionie

Wiosną i latem piłkarskie orliki, a jesienią i zimą białe orliki, czyli tymczasowe lodowiska. Tuż przed nadejściem zimy we wtorkowym (06.12) magazynie "Nasz dzień" przyjrzeliśmy się rekreacyjnym możliwościom naszego regionu. Sprawdziliśmy, gdzie można się poślizgać, a gdzie ewentualnie poszusować.

LodowiskoJuż za 2 tygodnie będzie można jeździć na nowym lodowisku w Ozimku. Gmina przystąpiła do rządowego programu budowy tzw. białych orlików. Specjalna mrożona płyta z bandami zamontowana zostanie na już istniejącym w Ozimku orliku. Lodowisko będzie miało wymiary 22 na 25 m. Koszt jego budowy to ponad pół miliona zł. Połowę tej kwoty gmina otrzyma z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ślizgawka miała zacząć działać już dzisiaj (06.12), ale termin jej uruchomienia przeniesiono na 21 grudnia. Nadzór nad lodowiskiem sprawować będą dotychczasowi opiekunowie orlika. - Kupimy także łyżwy - zapowiada Marek Korniak, burmistrz Ozimka.

Czy ślizganie jest możliwe w Strzelcach Opolskich? Biały orlik miał być otwarty tam już wczoraj, więc nasza reporterka Agnieszka Wawer-Krajewska pojechała sprawdzić, czy już można kręcić piruety, wykonywać salchofy i axle.

Łyżwiarze sobie poradzą, a narciarzom zostają Jeseniki, Zieleniec lub Czarna Góra. Jeszcze nie tak dawno za schroniskiem u stóp Biskupiej Kopy funkcjonował krótki wyciąg narciarski. Teraz to już historia. W 2006 roku pojawił się jednak pomysł wybudowania dwóch nowych, całorocznych, krzesełkowych wyciągów prowadzących z Jarnołtówka i Pokrzywnej na najwyższy szczyt Opolszczyzny. Inwestycje zamierzało zrealizować kilku lokalnych biznesmenów i miłośników turystyki, którzy w tym celu powołali Stowarzyszenie Biskupia Kopa. - Uzyskaliśmy nawet dofinansowanie z Unii Europejskiej na opracowanie "Studium rozwoju turystyki rekreacyjnej w rejonie Kopy Biskupiej" - mówi Marian Gorzelanny, prezes stowarzyszenia Biskupia Kopa.

Specjaliści od przyrody naliczyli, że budowa wyciągów i tras narciarskich mogłaby zagrozić kilkudziesięciu gatunkom roślin rzadkich i chronionych. Ponadto teren, na którym miałaby powstać inwestycja, jest obszarem chronionym programem Natura 2000. Inwestorzy jednak nadal deklarują chęć wybudowania wyciągów narciarskich na Kopie Biskupiej.

Kilka lat temu w Pietrowicach Głubczyckich na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego wybudowano wielosezonowy stok narciarski. Po jakimś czasie okazało się, że igielit służący do zjeżdżania w lecie zaczął się łamać, aż w końcu stok przestał nadawać się do użytku. Sprawa była badana przez kilka instytucji, między innymi Najwyższą Izbę Kontroli. Nasz reporter Łukasz Nawara postanowił sprawdzić, jak teraz wygląda ten wielosezonowy stok narciarski.

Stok więc działa, ale tylko w zimie jak spadnie śnieg. Dyrekcja ZOKiS-u zapowiada, że w przyszłym roku zostaną zakupione armatki śnieżne, dzięki którym na stoku będzie więcej białego puchu.

Bogusław Kalisz/Agnieszka Wawer-Krajewska/Bartosz Bukała/Łukasz Nawara (oprac. Barbara Olińska)

Wiadomości z regionu

2025-01-14, godz. 21:16 Pożar domu w Biadaczu. Nie ma osób poszkodowanych 8 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem domu jednorodzinnego w Biadaczu. Ogień wybuchł na poddaszu. » więcej 2025-01-14, godz. 20:00 Kolej dla wolontariuszy WOŚP. W dniu finału pojadą pociągami POLREGIO za darmo Darmowe przejazdy pociągami POLREGIO dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. » więcej 2025-01-14, godz. 19:00 „Żebyśmy nie patrzyli na narodowość”. Parlamentarzyści dyskutowali o bezpieczeństwie na pograniczu Bliskie jest polsko-czeskie porozumienie w zakresie przygranicznego ratownictwa medycznego. Kwestie bezpieczeństwa zdominowały wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego… » więcej 2025-01-14, godz. 19:00 Plan Transformacji w ochronie zdrowia w regionie zaktualizowany i zatwierdzony przez MZ Wojewódzki Plan Transformacji w ochronie zdrowia został zaktualizowany i zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Przypomnijmy, dokument na lata 2022-2026 obowiązuje… » więcej 2025-01-14, godz. 18:00 Chciał pomnożyć swoje oszczędności - stracił prawie 40 tys. zł Mieszkaniec Nysy skusił się na reklamę rzekomej inwestycji, która wyświetliła się jemu na jednym z portali społecznościowych. Było to jednak oszustwo… » więcej 2025-01-14, godz. 16:30 Bezpieczeństwo i zmiany klimatyczne to nasze wspólne wyzwania. Ambasador Niemiec z wizytą w Opolu Tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem zdominowały wizytę ambasadora Niemiec w Polsce w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Spotkanie było także… » więcej 2025-01-14, godz. 16:00 Kandydaci na rodziców zastępczych poszukiwani w Głubczycach Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Głubczycach poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. W powiecie głubczyckim aktualnie funkcjonuje… » więcej 2025-01-14, godz. 15:00 Śmiertelne zatrucie czadem seniorki w Brzegu. Policja: czujki mogą uratować życie Tlenek węgla był najprawdopodobniej przyczyną śmierci 74-latki w Brzegu. Pomiar wykonany przez strażaków potwierdził obecność czadu w łazience. » więcej 2025-01-14, godz. 15:00 Powodzianie z Wronowa nadal mają wielkie potrzeby. W pierwszej kolejności opał Opał, a w szczególności węgiel - tego najbardziej potrzeba w zniszczonym przez powódź Wronowie. Mieszkańcy nadal walczą ze skutkami powodzi. Choć minęły… » więcej 2025-01-14, godz. 14:55 Opolski sztab WOŚP w blokach startowych. Finałowe granie potrwa tydzień [ZDJĘCIA] 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Opolu potrwa nie jeden dzień, a cały tydzień. Opolski sztab przygotował mnóstwo atrakcji, które będą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »