Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-30, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Będzie ekspertyza i prace naprawcze. Konserwator zabytków był w głuchołaskim kościele

Zapadlisko w głuchołaskim kościele [fot. archiwum Pawła Szymkowicza]
Zapadlisko w głuchołaskim kościele [fot. archiwum Pawła Szymkowicza]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Nie powiększa się zapadlisko w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Głuchołazach. Dzisiaj (30.12) świątynię wizytował Zbigniew Bomersbach, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Przypomnijmy, tuż przed świętami Bożego Narodzenia zauważono zapadlisko w części prezbiterialnej. Okazuje się, że to efekt wrześniowej powodzi. To ujawniło górną część sklepienia pomieszczenia niżej, które wcześniej nie było znane, być może to jest krypta.

- Musieliśmy przede wszystkim ocenić stan tego zapadliska - mówi Zbigniew Bomersbach.

- Ustaliliśmy przede wszystkim, że należy zrobić ekspertyzę zapadliska i zabezpieczyć je odpowiednio. Później trzeba podjąć działania naprawcze w wyniku wspomnianej ekspertyzy. Oczywiście z naszych zaleceń jest jeszcze zbadanie tej odkrytej budowli podziemnej – co to jest i z jakiego okresu.

Prace nie będą mocno ingerować w podłogę, aby nie komplikować bieżącej działalności kościoła. Wcześniej była mowa o konieczności wydania opinii przez nadzór budowlany.

- Niewiele to zmieni, bo nie ma zagrożenia dla życia ani zdrowia - dodaje Bomersbach.

- Wiele nie dodadzą, natomiast niewątpliwie ocena stanu technicznego, zrobiona przez biegłego konstruktora, będzie tutaj podstawą dalszego funkcjonowania tego kościoła. On zaleci odpowiednie zabezpieczenie i odtworzenie warstw pod posadzką, przynajmniej do czasu prowadzenia dalszych prac.

Na najpilniejsze prace parafia świętego Wawrzyńca ma pieniądze. Dalsze działania muszą być wstrzymane, dopóki nie będzie dodatkowych pieniędzy. Są natomiast ministerialne dotacje dla terenów popowodziowych na ekspertyzy i renowacje jak w głuchołaskim kościele.
Zbigniew Bomersbach 1
Zbigniew Bomersbach 2

Zobacz także

2024-10-04, godz. 09:25, Wiadomości z regionu "Nie wolno się pakować w procedurę zamówień publicznych". Tadeusz Jarmuziewicz gościem Radia Opole - Tym razem pan prezydent się sprawił - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz pytany o procedowanie specustawy powodziowej. Wczoraj (03.10) ustawę przyjął Senat, także wczoraj… » więcej 2024-10-03, godz. 16:53, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka tymczasowej siedziby. Ich budynek ucierpiał w powodzi Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka nowej, tymczasowej siedziby. Placówka prowadzona przez państwa Cimerman została ewakuowana do sąsiedniej miejscowości po tym, gdy zalała ją woda. » więcej 2024-10-03, godz. 12:00, Gospodarka Ruszył drugi nabór na dotacje z programu usuwania skutków powodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił drugi nabór wniosków do dotacje w ramach programu usuwania skutków powodzi. » więcej 2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej
35363738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »