Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-23, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Mają pomysły na ochronę Nysy i Głuchołaz przed powodzią. Konferencja w Jarnołtówku

Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Ochrona przeciwpowodziowa Głuchołaz, Nysy i miejscowości tych gmin była tematem konferencji zorganizowanej w Jarnołtówku. Organizatorzy podkreślają, że przez 30 lat te samorządy zostały szczególnie doświadczone wielką wodą.
Celem jest wypracowanie skutecznych i długofalowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom oraz firmom. Piotr Trembecki z Towarzystwa Zdrojowego w Głuchołazach proponuje budowę kanału ulgi. - On by omijał centrum Głuchołaz i płynął w stronę zbiornika Nysa - tłumaczy.

- Przez Wilamowice Nyskie i tam stworzyć polder zalewowy, gdzie fala by się wypłaszczała. Później kanał wpuszczamy z powrotem do rzeki Biała Głuchołaska. Tutaj chodzi o centrum miasta – o skierowanie fali wezbraniowej poza centrum tunelem zrzutowym pod niewielkim wzniesieniem. Dalej można wypuścić kanał w stronę zbiornika zalewowego obok Wilamowic Nyskich.

Prof. Bogusław Szuba, ekspert Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, proponuje rozwiązanie hybrydowe o kilku rolach.

- Po pierwsze zbierać to, co niesie ze sobą woda – odfiltrować kamienie oraz kłody. Następnie kanałem zrzutowym, czyli tunelem podziemnym, przeprowadzić pod to wzniesienie, po czym wyjść na obszar polderu i dalej już kanałem obiegowym dojść z powrotem do koryta rzeki, z której była rozdzielona część zrzutowa.

Zdaniem prof. Szuby urobek z tunelu zrzutowego mógłby zabezpieczyć obecne wały i polder.

Przy zrzucie z Jeziora Nyskiego na poziomie 1000-1400 m3/s i nawalnego deszczu potrzeba dodatkowego rozwiązania. Tak twierdzi Jacek Drabiński, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Moim zdaniem, tym rozwiązaniem jest budowa zbiornika usuniętego z „Programu dla Odry 2006”, czyli budowa zbiornika Kamień Ząbkowicki. On byłby w stanie skutecznie złapać przynajmniej część wody od strony ziemi kłodzkiej. Stosując się do instrukcji gospodarowania wodami, można by skutecznie przepuścić tę wodę aż do rzeki Odra.

Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, ocenia, że poprawa bezpieczeństwa jest możliwa wyłącznie we współpracy ze stroną czeską. - Zlewnia Białej Głuchołaskiej rozciąga się niemal od Śnieżnika Kłodzkiego po Pradziada - zaznacza.

- Ponad 60 procent terenów, z których woda gromadzi się w korycie rzeki i płynie do Głuchołaz, jest po stronie czeskiej, więc tam jest największe pole do popisu. Wiemy, że ukształtowanie terenu, gęstość zaludnienia i urbanizacja całej doliny Białej Głuchołaskiej powoduje, że na budowę dużego zbiornika raczej nie ma szansy. Nikt nie powiedział jednak, że nie może powstać kilka, może nawet kilkanaście mniejszych zbiorników retencyjnych.
Piotr Trembecki
Bogusław Szuba
Jacek Drabiński
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-09-24, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Koniec punktu ewakuacyjnego w Łosiowie. Do szkoły wrócą uczniowie, ale potrzeba dezynfekcji Kilka osób ewakuowanych z gminy Lewin Brzeski przed powodzią musiało dzisiaj (24.09) wyprowadzić się z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie. » więcej 2024-09-24, godz. 19:30, Wiadomości z regionu W Głuchołazach wciąż nie ma wody pitnej. Miasto próbuje stworzyć prowizoryczną magistralę Władze Głuchołaz zapewniają, że robią wszystko, aby do końca tygodnia uruchomić zasilanie wodociągu. Jednak to zależy od wielu czynników, między innymi od tego, czy uda się wykonać drogę z Podlesia do mostu kratowego. Obecnie… » więcej 2024-09-24, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Woda w piwnicach, nie wszędzie prąd, w mieście pełno żołnierzy. Raport z Lewina Brzeskiego [ZDJĘCIA] Woda nadal stoi w piwnicach domów i bloków w Lewinie Brzeskim. To kolejny dzień sprzątania po zalaniu niemal 90 procent miasta. » więcej 2024-09-24, godz. 19:15, Wiadomości z regionu "Chcemy spać spokojnie". Mieszkańcy Jarnołtówka apelują do premiera o remont zapory Mieszkańcy Jarnołtówka apelują do premiera Donalda Tuska w sprawie remontu zapory. W piśmie skierowanym do szefa rządu proszą o ujęcie w planach inwestycyjnych modernizacji zapory oraz należytego zabezpieczenia rzeki Złoty Potok… » więcej 2024-09-24, godz. 18:30, Wiadomości z regionu "Jeszcze chwila i zaczną się wylęgać myszy". Mieszkańcy Głuchołaz toną w śmieciach Lewobrzeżne Głuchołazy toną w śmieciach. Mieszkańcy zaczęli sprzątanie i wynoszenie zniszczonych rzeczy. Problem w tym, że od kilku dni zalegają one przed ich domami. Jak mówią, nikt się nimi nie interesuje, a śmieci zaraz zaczną… » więcej
53545556575859
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »