Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-03, 09:42 Autor: Justyna Maćkowiak

"To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole

Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
- Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca.
Najgorzej było w miejscowościach Branice-Zamek, Boboluszki czy Dzierżkowice, gdzie ponad 70 domów zostało zalanych przez przepływającą nieopodal rzekę Opawę. Powódź wyrządziła znaczne szkody zarówno w prywatnych domach, jak i infrastrukturze drogowej.

- To jest tragedia - dodaje gość Radia Opole. - W ostatnich latach ten rozwój Branic to taka symbioza pełna z Republiką Czeską. Nasi mieszkańcy pracują w czeskiej strefie przemysłowej, z kolei mieszkańcy Krnova czy Opawy przyjeżdżali do nas na zakupy. Ten handel się mocno rozwijał. Na ten moment wszystkie cztery mosty są zamknięte. Musimy dojeżdżać do naszych sąsiadów przez gminę Kietrz, to jest kilkadziesiąt kilometrów dalej.

- W większości są to wspólne mosty, ale w bieżącym utrzymaniu Czech. To jednak nie oznacza, że to nasi południowi sąsiedzi muszą je całkowicie odbudować - zaznacza wójt Branic. Przeprawy częściowo należą do opolskich samorządów.

- Pomoc samorządów z kraju była ofiarna, zostaliśmy zasypani artykułami pierwszej potrzeby - dodaje Sebastian Baca. - Poza miastem Opole, samorządem województwa, ani jedna gmina z województwa opolskiego do nas nie zadzwoniła z taką pomocą w postaci szufli czy miotły... To jest trochę takie smutne dla mnie. Większość opolskich gmin nie została poszkodowana, a tak naprawdę nikt o nas nie pamięta. Być może wszystko zostało skierowane na te gminy bardziej medialne i te, które jeszcze mocniej ucierpiały niż Branice: Głuchołazy czy Nysa. Inne samorządy z kraju jakoś nas znalazły.

W najbardziej poszkodowanych domach woda sięgała nawet półtora metra. Wszyscy mieszkańcy otrzymali już zasiłki powodziowe.
Sebastian Baca
Sebastian Baca 2

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:00, Wiadomości z regionu W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic i podwórek po zalaniu przez rzekę Biała Głuchołaska. » więcej 2024-10-01, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani z powodu zalania podczas powodzi. » więcej 2024-10-01, godz. 12:01, Wiadomości z regionu Opolski hub pomocowy przeniesiony na ul. Północną. "Duża powierzchnia na dary dla powodzian" 7 tysięcy metrów kwadratowych liczy magazyn przeznaczony pod hub przeładunkowy darów dla powodzian w naszym regionie. » więcej 2024-10-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Tysiąc mieszkań w Głuchołazach bez ciepła do połowy października. Zalało piece gazowe 34 budynki Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Głuchołazach nie mają obecnie centralnego ogrzewania. To oznacza tysiąc mieszkań bez ciepła. » więcej 2024-10-01, godz. 09:32, Wiadomości z regionu Powiat brzeski zaczyna liczyć straty po powodzi. Są miejsca, gdzie woda jeszcze stoi - Nadal są u nas miejsca, gdzie woda jeszcze stoi - mówił dziś (01.10) w Porannej Rozmowie Radia Opole Jacek Monkiewicz, starosta brzeski. Choć szacowanie strat dopiero się zaczęło, to już wiadomo, że oprócz zalanych domów, ogromne… » więcej
37383940414243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »