Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz będzie okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci lokalnego środowiska fotograficznego - Stanisław Bober. Wystawę można oglądać do 24 maja 2025. Najbliższe oprowadzanie kuratorskie po niej już w najbliższą sobotę 918.01) o godz. 15:00.
To pierwszy od ponad ćwierćwiecza retrospektywny przegląd twórczości Stanisława Bobera. Ekspozycja przedstawia ponad 400 prac artysty z różnych okresów działalności - od wczesnych zdjęć wykonanych jeszcze w latach 30. XX w., przez dokumentację podróży na ziemie zachodnie w 1945 r., fotografie zniszczonych miast, ujęcia nowej architektury Opola lat 60. i 70. XX w., portrety, zdjęcia rodzinne, fotografie subiektywne, aż po najpóźniejsze prace z lat 80. XX w.
Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz z prywatnej kolekcji rodziny Stanisława Bobera. Kuratorką ekspozycji jest Bogna Szafraniec,
Stanisław Bober urodził się w 1908 w rodzinie polsko-ormiańskiej. Nauki pobierał we Lwowie, pracował jako nauczyciela w Kołomyi, następnie w Stanisławowie, gdzie przeżył okres okupacji. W 1945 r. przyjechał do Opola, gdzie osiedlił się na stałe, włączając się aktywnie w nurt życia kulturalnego powojennego miasta i zajmując się pracą artystyczną. Tworzył fotografie, projekty plakatów, okładek i pocztówek, ilustracje, plansze wystawowe, obrazy, grafiki. Miał 18 indywidualnych wystaw, w tym dwie w ZSRR i po jednej w Kanadzie i Australii. Był laureatem wielu nagród. W 1975 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej medal „25 lat wyzwolenia Opola” (1971). [źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Bober]
Wystawie "
Stanisław Bober. Fotografie" towarzyszy katalog (dostępny w kasie muzeum). Szczegóły dotyczące wydarzeń towarzyszących już wkrótce znajdą się na stronie Muzeum Śląska Opolskiego -
zobacz tu.
Radio Opole jest patronem medialnym wystawy.