Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2023-12-06, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Budowlańcy wjechali na posesję, ale czy mogli? Radio Opole interweniuje Na zakres prowadzonych prac skarżą się mieszkańcy opolskiej wyspy Pasieka, których dom sąsiaduje z przebudowywanym wiaduktem przy ul. Powstańców Śląskich. Pracujące przy przeprawie ekipy budowlane wjechały na teren prywatnej posesji… » więcej 2023-12-06, godz. 15:30, Wiadomości z regionu "Sprawia uśmiech". Mikołaj przyjechał z workiem prezentów do USK Była radość, ale też zaskoczenie. Mikołaj odwiedził dziś (06.12) pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, którzy przebywają na oddziale pediatrii oraz chirurgi dziecięcej. Nie brakowało dobrej zabawy i oczywiście… » więcej 2023-12-06, godz. 09:59, Wiadomości z regionu Nękał sąsiadów, trafił do aresztu. Mieszkaniec Opola odpowie m.in. za pobicie Kara 7,5 roku więzienia grozi 35-letniemu mieszkańcowi Opola, który miał wielokrotnie grozić sąsiadom, między innymi pozbawieniem życia i uszkodzeniem mienia. » więcej 2023-12-06, godz. 09:09, Patronaty - polecamy Przyjdź i przebadaj się bezpłatnie! Akcja "Zdrowie pod kontrolą" już w sobotę w Opolu Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji „Zdrowie pod kontrolą'. Na miejscu będzie można wykonać bezpłatne badania, a także zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki. Akcja odbędzie… » więcej 2023-12-06, godz. 07:52, Wiadomości z regionu Zimą w zoo też jest ciekawie. Można spotkać "prawie" yeti Zima w zoo wcale nie jest mniej atrakcyjna niż wiosna - przekonują opiekunowie zwierząt z opolskiego ogrodu. Co prawda część mieszkańców przebywa na zimowiskach i nie zobaczymy np. ibisa, kukabury czy argusa malajskiego, ale na spotkanie… » więcej
365366367368369370371
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »