Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2023-12-15, godz. 11:34, Wiadomości z regionu Dług Opola rośnie. Władze zaciągnęły 150-milionową pożyczkę Władze Opola zaciągają kolejną pożyczkę. Tym razem wynosi ona 150 milionów złotych. Przeznaczona ma być na inwestycje oraz pokrycie wcześniejszych zobowiązań finansowych. Miasto z pożyczonych pieniędzy będzie korzystało w latach… » więcej 2023-12-15, godz. 10:31, Wiadomości z regionu Było zgłoszenie i nagranie z monitoringu. Opolska policja zatrzymała psiego sadystę Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad psem odpowie przed sądem 45-letni mieszkaniec Opola. Mężczyzna został zatrzymany przez policję, pies po zaopiekowaniu przez weterynarzy znalazł tymczasowy dom. » więcej 2023-12-15, godz. 10:29, Kultura i rozrywka Najpierw spacer, potem wystawa. Opolski "Festiwal Wyspy Bolko" finiszuje Festiwal Wyspy Bolko finiszuje. Inicjatywa Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, która miała na celu przybliżenie klimatu wyspy, jej walorów, ale i problemów ruszyła wiosną, a zakończy się w tę sobotę (16.12). » więcej 2023-12-15, godz. 09:00, Wiadomości z regionu 50 milionów na remonty. Ciężki sprzęt wyjedzie w przyszłym roku na ulice Opole Nowy rok i nowe inwestycje. W przyszłorocznym budżecie Opola pieniędzy na remonty, przebudowę oraz dokumentację dróg nie zabrakło. Miasto na zadania związane z infrastrukturą drogową planuje wydać około 50 milionów złotych. » więcej 2023-12-14, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Świąteczne drzewko za 450 mililitrów bezcennego leku. W piątek akcja "Choinka dla życia" Znów będzie można zabrać do domu choinkę, oddając krew w Opolu. To propozycja na piątek (15.12). » więcej
356357358359360361362
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »