Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2024-01-02, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Most Zamkowy w Opolu z wyrwami w nawierzchni. Obiekt do gruntownego remontu Dziury i wyrwy w nawierzchni pojawiły się na opolskim Moście Zamkowym. Czy jest szansa na remont jezdni? » więcej 2024-01-02, godz. 13:41, Wiadomości z regionu Reglamentacja miejsc na parkingu to konieczność. Spółdzielnia odpowiada na interwencję Radia Opole - Miejsc postojowych jest mało i to była postawa podjęcia decyzji o ich reglamentacji - tak prezes spółdzielni mieszkaniowej Przyszłość Janusz Turek odpowiada na interwencję Radia Opole. Zgłosił się do nas słuchacz oburzony faktem… » więcej 2024-01-02, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Dodatek na pół roku, wzoru wniosku jeszcze nie ma. Nowości dla obywateli w 2024 Z nowym rokiem zmieniły się zasady wypłaty dodatków osłonowych, czyli finansowego wsparcia skierowanego do osób najuboższych. Dodatek, którego zadaniem w założeniu było niwelowanie skutków inflacji będzie wypłacany tylko na pół… » więcej 2024-01-01, godz. 19:50, Wiadomości z regionu Pożar mieszkania przy ul. Oświęcimskiej w Opolu Cztery zastępy straży pożarnej brały udział w akcji gaszenia pożaru mieszkania na parterze bloku mieszkalnego przy ul. Oświęcimskiej w Opolu. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a przyczynę pożaru ustala policja. » więcej 2024-01-01, godz. 10:24, Wiadomości z regionu Sylwester w zimnej wodzie. Opolskie morsy przywitały Nowy Rok Inni w sylwestra mrożą szampana, a oni postanowili sami się zmrozić. Mowa o opolskich morsach, którzy Nowy Rok przywitali w wodzie na kąpielisku Bolko. » więcej
342343344345346347348
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »