Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2024-01-03, godz. 10:48, Wiadomości z regionu "Jesteśmy gotowi!" Mniejszość Niemiecka o powrocie 3 godzin niemieckiego-ojczystego do szkół Nie doszło do spotkania z władzami resortu edukacji, ale były telefony i jest zielone światło. Optymistyczne nastroje zapanowały w siedzibie Mniejszości Niemieckiej po publikacji projektu rozporządzenia dotyczącego finansowania trzech… » więcej 2024-01-03, godz. 08:43, Wiadomości z regionu Zmiany w zasiłkach pielęgnacyjnych. Zainteresowani mają wybór Są nowe zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych, czyli wsparcia dla osób, które opiekują się bliskimi niepełnosprawnymi. Od nowego roku gminy zajmują się świadczeniami tylko dla opiekunów dzieci. W przypadku pełnoletnich… » więcej 2024-01-02, godz. 17:28, Wiadomości z regionu Kolizja w Ligocie Turawskiej. Jeden z kierowców po spożyciu alkoholu Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w Ligocie Turawskiej. Kierowca osobowego opla nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z 'dostawczakiem'. » więcej 2024-01-02, godz. 14:55, Wiadomości z regionu Służby podsumowały okres sylwestrowo-noworoczny. "Było bezpiecznie" To była spokojna noc sylwestrowa - informują służby. W naszym regionie nie dochodziło do poważniejszych zdarzeń. » więcej 2024-01-02, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Most Zamkowy w Opolu z wyrwami w nawierzchni. Obiekt do gruntownego remontu Dziury i wyrwy w nawierzchni pojawiły się na opolskim Moście Zamkowym. Czy jest szansa na remont jezdni? » więcej
340341342343344345346
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »