Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-12-11, 17:48 Autor: Agnieszka Lubczańska

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
To będzie gratka dla wszystkich pasjonatów przyrody zainteresowanych obcymi i inwazyjnymi gatunkami roślin, ptaków i ssaków. W najbliższy czwartek (14.12) w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta zostanie czasowa wystawa: „Obcy wśród nas”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w gmachu przy ul. Mały Rynek 7, a uświetni go wykład prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka o intrygującym tytule „Bioróżnorodność to nie biopstrokacizna”.
W pierwszej części ekspozycji znajdą się wielkoformatowe arkusze zielnikowe 43 gatunków roślin zebranych głównie na obszarze województwa opolskiego: pomidor zwyczajny, powszechnie występujące maki polne i chabry bławatki oraz monstrualnych rozmiarów niebezpieczne rośliny zielne – barszcze Sosnowskiego. Zobaczymy też gatunek, którego inwazja na teren naszego kraju miała swoje źródło na Opolszczyźnie...

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego, która liczy blisko 11 200 alegatów. Całości dopełnią multimedia dokumentujące badania terenowe oraz sprzęt wykorzystywany podczas tworzenia naukowych zbiorów zielnikowych.

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego [fot. materiały Działu Przyrody MŚO ]Z kolei na ekspozycji poświęconej obcym i inwazyjnym gatunkom fauny zaprezentowanych zostanie 5 gatunków ptaków oraz 9 gatunków ssaków, m.in. bażant, daniel czy jeleń sika, a także znane ze swojego szkodliwego wpływu na rodzimą faunę norka amerykańska, jenot czy szop pracz.

Na wystawie znajdziemy również egzotyczny gatunek, którego pierwsze rozmnażające się osobniki stwierdzono na obszarze województwa opolskiego!

Autorami scenariusza wystawy są Agnieszka Mulawa i Piotr Zabłocki z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 23 maja 2024 roku w godzinach otwarcia muzeum: wtorek , środa i piątek od 9:30 do 17:00, w czwartek od 9:30 do 18:00 (wstęp bezpłatny), w soboty od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 12:00 do 17:00.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji o wystawie można znaleźć tu: dowiedz się więcej o wystawie "Obcy wśród nas".

Zobacz także

2023-11-17, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Opolska tężnia na Malince zamknięta. Ale tylko na zimę Tężnia solankowa w dzielnicy Malinka w Opolu została zamknięta. Obiekt czeka zimowa przerwa technologiczna. » więcej 2023-11-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu PSP numer 10 w Opolu powiększy się. Są pieniądze na remont Po wielu miesiącach próśb, interwencji PSP numer 10 w Opolu będzie rozbudowana. W przyszłym roku opolski ratusz z budżetu miasta planuje przeznaczyć na to 2 miliony złotych, a łącznie 25 milionów. Przypomnijmy, że o problemie braku… » więcej 2023-11-17, godz. 16:00, Gospodarka Opole nagrodzone na samorządowej gali PAP Opole najlepszą gmina do życia w naszym regionie. Tak wynika z rankingu Serwisu Samorządowego PAP. » więcej 2023-11-17, godz. 13:54, Wiadomości z regionu Można jeździć prawoskrętem na ulicy 1 Maja w Opolu. Trzeba jeszcze przeprogramować światła Kierowcy mogą od kilku dni korzystać z prawoskrętu przy dworcu kolejowym Opole Główne. Chodzi o pas na ulicy 1 Maja, który ma około stu metrów i pozwala zjechać na ulicę Armii Krajowej. » więcej 2023-11-17, godz. 13:51, Wiadomości z regionu "To jest zgodne z przepisami". Opolski ratusz tłumaczy się z przejazdu dla rowerów na ulicy Luboszyckiej Kierowcy, jak i rowerzyści krytykują powstały niedawno przejazd dla cyklistów na skrzyżowaniu ulicy Luboszyckiej i Nysy Łużyckiej. Opolski ratusz uspokaja i informuje, że ma dwa pomysły, jak go ulepszyć i zarazem poprawić w tym… » więcej
388389390391392393394
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »