Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-12-11, 17:48 Autor: Agnieszka Lubczańska

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
To będzie gratka dla wszystkich pasjonatów przyrody zainteresowanych obcymi i inwazyjnymi gatunkami roślin, ptaków i ssaków. W najbliższy czwartek (14.12) w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta zostanie czasowa wystawa: „Obcy wśród nas”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w gmachu przy ul. Mały Rynek 7, a uświetni go wykład prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka o intrygującym tytule „Bioróżnorodność to nie biopstrokacizna”.
W pierwszej części ekspozycji znajdą się wielkoformatowe arkusze zielnikowe 43 gatunków roślin zebranych głównie na obszarze województwa opolskiego: pomidor zwyczajny, powszechnie występujące maki polne i chabry bławatki oraz monstrualnych rozmiarów niebezpieczne rośliny zielne – barszcze Sosnowskiego. Zobaczymy też gatunek, którego inwazja na teren naszego kraju miała swoje źródło na Opolszczyźnie...

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego, która liczy blisko 11 200 alegatów. Całości dopełnią multimedia dokumentujące badania terenowe oraz sprzęt wykorzystywany podczas tworzenia naukowych zbiorów zielnikowych.

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego [fot. materiały Działu Przyrody MŚO ]Z kolei na ekspozycji poświęconej obcym i inwazyjnym gatunkom fauny zaprezentowanych zostanie 5 gatunków ptaków oraz 9 gatunków ssaków, m.in. bażant, daniel czy jeleń sika, a także znane ze swojego szkodliwego wpływu na rodzimą faunę norka amerykańska, jenot czy szop pracz.

Na wystawie znajdziemy również egzotyczny gatunek, którego pierwsze rozmnażające się osobniki stwierdzono na obszarze województwa opolskiego!

Autorami scenariusza wystawy są Agnieszka Mulawa i Piotr Zabłocki z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 23 maja 2024 roku w godzinach otwarcia muzeum: wtorek , środa i piątek od 9:30 do 17:00, w czwartek od 9:30 do 18:00 (wstęp bezpłatny), w soboty od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 12:00 do 17:00.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji o wystawie można znaleźć tu: dowiedz się więcej o wystawie "Obcy wśród nas".

Zobacz także

2024-01-02, godz. 17:28, Wiadomości z regionu Kolizja w Ligocie Turawskiej. Jeden z kierowców po spożyciu alkoholu Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w Ligocie Turawskiej. Kierowca osobowego opla nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z 'dostawczakiem'. » więcej 2024-01-02, godz. 14:55, Wiadomości z regionu Służby podsumowały okres sylwestrowo-noworoczny. "Było bezpiecznie" To była spokojna noc sylwestrowa - informują służby. W naszym regionie nie dochodziło do poważniejszych zdarzeń. » więcej 2024-01-02, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Most Zamkowy w Opolu z wyrwami w nawierzchni. Obiekt do gruntownego remontu Dziury i wyrwy w nawierzchni pojawiły się na opolskim Moście Zamkowym. Czy jest szansa na remont jezdni? » więcej 2024-01-02, godz. 13:41, Wiadomości z regionu Reglamentacja miejsc na parkingu to konieczność. Spółdzielnia odpowiada na interwencję Radia Opole - Miejsc postojowych jest mało i to była postawa podjęcia decyzji o ich reglamentacji - tak prezes spółdzielni mieszkaniowej Przyszłość Janusz Turek odpowiada na interwencję Radia Opole. Zgłosił się do nas słuchacz oburzony faktem… » więcej 2024-01-02, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Dodatek na pół roku, wzoru wniosku jeszcze nie ma. Nowości dla obywateli w 2024 Z nowym rokiem zmieniły się zasady wypłaty dodatków osłonowych, czyli finansowego wsparcia skierowanego do osób najuboższych. Dodatek, którego zadaniem w założeniu było niwelowanie skutków inflacji będzie wypłacany tylko na pół… » więcej
323324325326327328329
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »