Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-29, 15:17 Autor: materiały wydawnictwa / oprac. AL / oprac. JK

"Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem [FILM]

"Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem
Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”. Książkę w połowie tworzą wiersze nowe, a w połowie utwory z niedostępnych dziś, unikatowych arkuszy i tomików. 24 listopada w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta w 22/24 w Warszawie odbył się wieczór poetycki z autorem. Na miejscu było także Radio Opole, a Witold Sułek porozmawiał z Piotrem Goćkiem o jego książce w ramach audycji "Wszystko o literaturze" w Radiu Opole 2 KULTURA (DAB+).
Z noty wydawcy:
To poetyckie życie sekretne, któremu za motto mogłyby służyć słowa Tadeusza Borowskiego: „Być poetą – znaczy mówić światu «nie»”. Dawniej był to bunt przeciw komunistycznej władzy i tyranii kłamstwa, potem przeciw bylejakości świata, teraz przeciw przemijaniu i śmierci. Patronami tych zmagań są autorzy bardzo różni, od Zbigniewa Herberta i Josifa Brodskiego po amerykańskich i brytyjskich poetów (nie tylko generacji pop)”.

Krzysztof Masłoń o tomie „Widzenie Eneasza”:
Jeśli czytelnik nie odnajdzie w wierszach Piotra Goćka samego siebie, to znaczy, że gdzieś po drodze zgubił wrażliwość, o ile w ogóle taką miał. Są w tym tomie wiersze o ogromnym ciężarze gatunkowym, także odnoszące się bezpośrednio do naszej współczesności z dnia na dzień stającej się historią, są refleksje nad lekturami, zamyślenia wręcz filozoficzne, dominuje jednak niezwykły a wyczuwalny niemal od pierwszej strofy nostalgiczny ton sprawiający, że liryka ta trafia do serca i wzrusza w sposób najprostszy z możliwych. Najskuteczniejszy.

O autorze:
Piotr Gociek – pisarz, krytyk, publicysta, radiowiec. Autor powieści „Demokrator”, zbioru opowiadań „Czarne bataliony” i kilku książek non-fiction, w tym eseju podróżniczo-historycznego „Kreta subiektywnie”. Związany w przeszłości z radiem RMF FM i Radiem Plus, współpracuje z Polskim Radiem i TVP Kultura. Autor kilku tysięcy artykułów, wywiadów i recenzji. Najważniejsze tytuły prasowe w których publikował to „Rzeczpospolita”, tygodniki „Ozon”, „Wprost” i „Uważam Rze”, miesięczniki „Kino”, „Czas Kultury”, „Focus Historia” i „Nowa Fantastyka” oraz kwartalnik „Fronda”. Jeden z założycieli i autorów tygodnika „Do Rzeczy”. Piotr Gociek na antenie Radia Opole w każdy wtorek po 12:00 w ramach audycji Loża Radiowa wraz z Piotrem Mocem analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce.

Publikacja "Widzenie Eneasza" powstała dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla Literatów. Radio Opole jest patronem medialnym książki.

Źródło: Oficyna Wydawnicza Volumen

Zobacz także

2024-12-07, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Szkolni psycholodzy bezpłatnie rozszerzą swoje kompetencje. Projekt UMWO i WSB Merito 25 młodych psychologów pracujących z dziećmi i młodzieżą rozszerzy swoje kompetencje dzięki bezpłatnym studiom podyplomowym organizowanym przez Uniwersytet WSB Merito. To druga edycja programu, a zajęcia w jego ramach rozpoczęły… » więcej 2024-12-07, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Najpierw zabawa, potem kibicowanie. Gwardia Opole i Radio Opole zapraszają na mikołajkowy mecz Wioska Mikołaja pełna świątecznych niespodzianek, pokaz kuchni molekularnej czy strefa elfów Radia Opole. To tylko część atrakcji, które czekają na najmłodszych i nie tylko już dzisiaj (07.12) w Stegu Arenie w Opolu tuż przed… » więcej 2024-12-06, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Świąteczny klimat na dworcu kolejowym w Opolu [ZDJĘCIA] Świąteczne piosenki rozbrzmiały na dworcu kolejowym Opole Główne. Wystąpiło pięć osób z Chóru Politechniki Opolskiej w różnym wieku, prezentując po dwa utwory, głównie związane ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem. » więcej 2024-12-06, godz. 16:22, Wiadomości z regionu Edukacyjny plac zabaw Muchy Odpaduchy powstał w Przedszkolu Publicznym nr 28 w Opolu Plac zawiera sprzęty dla wszystkich dzieci, także niepełnosprawnych. Są zjeżdżalnie, huśtawki, tory przeszkód, tablice z zagadkami, a wszędzie pojawia się motyw Muchy Odpaduchy. » więcej 2024-12-06, godz. 14:40, Wiadomości z regionu "Opolszczyzna także może być marką". III Regionalny Kongres Gospodarczy w Opolu [ZDJĘCIA] Jak prowadzić biznes w czasach zielonej transformacji, wszechobecnych social mediów i rozwoju innowacji? Na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci występujący podczas III Regionalnego Kongresu Gospodarczego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »