Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-07-06, 12:50 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie z Andrzejem Hamadą już w czwartek

Andrzej Hamada przy fontannie na Placu Wolności [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Hamada przy fontannie na Placu Wolności [fot. Barbara Tyslik]
Na Rynku w Opolu otwarto wystawę rysunków Andrzeja Hamady, nestora opolskich architektów i znawcy historii Opola, który zabytki stolicy województwa rysował przez lata. Spotkanie z twórcą odbędzie się w najbliższy czwartek (08.07) na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną.
Andrzej Hamada jest żywą legendą Opola. W ubiegłym roku obchodził 95. urodziny, Z tej okazji Opole chciało zorganizować mu wystawę plenerową. Ze względu na pandemię jej otwarcie przesunięto o rok.

Wystawa "Opole, to moja pasja" przygotowana przez Miasto Opole i Miejską Bibliotekę Publiczną prezentuje rysunki Andrzeja Hamady opatrzone komentarzami autora. Wybrano je spośród 200, jakie powstały przez lata. Prezentuje rysunki najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście.

Wystawa będzie dostępna na Rynku w Opolu do 25 lipca.

Andrzej Hamada w Opolu mieszka od 1952 roku. Jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich w Opolu, Zasłużonym Obywatelem Miasta Opola. Urodził się w Gdańsku, a wychował w Krakowie. Do Opola przyjechał w styczniu 1952 roku, z nakazu pracy, po studiach na Politechnice Gdańskiej. Zafascynowany tysiącletnią przeszłością piastowskiego miasta zaczął odkrywać jego historyczne uroki. W pierwszych latach pobytu w Opolu poświęcił się odbudowywaniu zniszczonego wojną przemysłu na Ziemiach Zachodnich, Opolszczyzny i samego Opola. Wiele czasu spędził na odkrywaniu dziejów miasta. Wsłuchany w opowieści Szymona Koszyka, a później Fryderyka Kremsera o ziemi ojczystej, znajduje czas, poza absorbującą pracą zawodową, na studiowanie dostępnych archiwaliów. Jego główne zainteresowania to architektura i geneza kształtu przestrzennego miasta. Opole stało się jego pasją, tu założył rodzinę, poznał wielu przyjaciół i sam stał się opolaninem. Ze szkicownikiem w ręku wędruje szlakiem zabytków, rysuje i opowiada. [źródło tekstu: MBP w Opolu]

Zobacz także

1285128612871288128912901291
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »