Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2025-01-12, 12:00 Autor: Joanna Matlak

Nowe zasady segregacji śmieci wyzwaniem dla samorządów i mieszkańców

Nowy PSZOK przy ulicy Przeskok 1 w Opolu-Groszowicach [fot. Witold Wośtak]
Nowy PSZOK przy ulicy Przeskok 1 w Opolu-Groszowicach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie PSZOK-u w Pawłowiczkach - fot: gmina Pawłowiczki]
Otwarcie PSZOK-u w Pawłowiczkach - fot: gmina Pawłowiczki]
Od 1 stycznia zużyte tekstylia nie mogą trafiać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. To m.in. ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze czy dywany. Samorządowcy apelują, by tego rodzaju odpad zawozić przede wszystkim do PSZOK-ów.
- Nasz PSZOK powstał 2 lata temu i jest zlokalizowany w centrum gminy - mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy. - 300-400 kg miesięcznie tych tekstyliów zostaje tam przeznaczonych, czyli około 3,5 tony rocznie zbieramy na samym punkcie. To są też materiały włókiennicze różnego rodzaju. Ale zdajemy sobie sprawę, że mnóstwo z nich trafia do czarnych pojemników, do śmieci zmieszanych.

- Na opolskich osiedlach widać kontenery PCK czy Caritas i one pomagają w zbiórce tekstyliów – mówi Tomasz Kaliszan, radny Opola. Przypomnijmy, w Opolu istnieją dwa PSZOK-i.

- Jako miasto nie obserwujemy dużego zapotrzebowania na nowe selektywne zbiórki odpadów, jak i na nowe pojemniki dedykowane tekstyliom, ponieważ fundacje czy stowarzyszenia charytatywne spełniają ten wymóg, bo po prostu angażują społeczeństwo do tego, aby te tekstylia magazynować i przekazywać bardziej potrzebującym - mówi Kaliszan.

Wiceburmistrz Ozimka Andrzej Brzezina zwraca uwagę, że należałoby odejść od karania samorządów za nieuzyskiwanie poziomów recyklingu. - Większość gmin będzie musiała za rok 2025 płacić kary za nieosiągnięcie poziomu recyklingu. Niestety do tego licznika, do tego wzoru nie możemy dołożyć spalania odpadów. W Polsce musimy się zastanowić - rząd, samorząd - nad systemem gospodarki odpadami - mówi Brzezina.

Wymogi dotyczące poziomu recyklingu co roku rosną. W 2024 roku próg wynosił 45%, w roku 2025 to już 55 %. Zgodnie z unijną dyrektywą odpadową, w 2030 cel recyklingu ma wynieść 60%.
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Tomasz Kaliszan
Andrzej Brzezina

Zobacz także

2025-01-08, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Na obietnicy wyborczej się skończyło. Do Opola nie powrócą rowery miejskie Ponad 3 lata temu z Opola zniknęły wypożyczalnie rowerów. Zdemontowano stacje rowerowe, a dwukołowce zostały zastąpione elektrycznymi hulajnogami. W tym sezonie mieszkańcy stolicy regionu również nie mają co liczyć na miejskie… » więcej 2025-01-08, godz. 14:12, Kultura i rozrywka "Moc koloru" Edwarda Sytego. Przed nami wernisaż w Galerii WuBePe w Opolu 'Moc koloru' - to tytuł wystawy profesora Edwarda Sytego, której wernisaż zaplanowano dziś (8.01) w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Artysta jest malarzem i rysownikiem, wykładowcą Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki… » więcej 2025-01-08, godz. 12:46, Wiadomości z regionu Dziś niebezpiecznie we Wrzoskach. Wypadek z udziałem dzieci Wypadek tuż po kolizji - w podopolskich Wrzoskach około godziny 7:30 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. » więcej 2025-01-08, godz. 11:45, Wiadomości z regionu Kradzież rozbójnicza i narkotyki. Poszukiwany 40-latek trafił do więzienia Ukrywał się przed odsiadką, a gdy go zatrzymano miał przy sobie narkotyki - policjanci z Opola zatrzymali i przewieźli do zakładu karnego 40-letniego mężczyznę. » więcej 2025-01-08, godz. 11:44, Wiadomości z regionu Opole: dziś nie poznamy firmy, która zajmie się remontem "żółtego mostku" Do 15 stycznia przedłużono termin składania ofert na przebudowę tzw. żółtego mostku w Opolu. Pierwotnie, to dziś (08.01) miało nastąpić otwarcie kopert, a mieszkańcy mieli poznać wykonawcę zadania. Tak jednak nie będzie. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »