Bezpieczeństwo energetyczne na poziomie lokalnym i ponadregionalnym, inwestycje w transformację energetyczną i współpraca transgraniczna, to główne zagadnienia, które poruszano podczas polsko-czeskiej konferencji na Politechnice Opolskiej.
- Chcemy skonfrontować działania związane z transformacją energetyczną, z postępem technologicznym w tym obszarze. To, jak są podejmowane i jaka jest efektywność tych działań i współpracy - mówi Piotr Dancewicz, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracji Opolskiej.
- Mamy trzy cele: magazynowanie energii, dostarczanie jej mieszkańcom i jej wytwarzanie - mówi Otakar Štěpán Bačák, wiceprezydent Ołomuńca. - Energetyczny kryzys jest w całej Europie, bo jest wywołany konfliktem na Ukrainie. U siebie mamy management energetyczny i wiemy, jak energię zachować, jak energię wyrobić dla siebie.
Waldemar Skomudek, wiceprezes zarządu ds. operatora w Tauron Dystrybucja zwraca uwagę, że od kilku lat jesteśmy na etapie tworzenia nowego modelu elektroenergetyki. - Szczególnie, jeżeli spojrzymy na odnawialne źródła energii, które zaczynają mieć dominujące znaczenie, jeżeli chodzi o polski system elektroenergetyczny. Przybywa nam w bardzo dużym tempie mocy zainstalowanej w OZE i to powoduje, że to zainteresowanie po stronie społecznej jest ogromne. Jak społeczeństwo to i jednostki samorządu terytorialnego. Nie odbywa się to bez udziału operatorów systemu dystrybucyjnego, czyli właścicieli sieci - wyjaśnia.
- We współpracy z naszymi sąsiadami Czechami możemy być bardziej skuteczni - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. - Kwestie energetyki są niezwykle ważne i niezwykle istotne. Różne samorządy różnie do tego podchodzą, często bardzo eksperymentalnie i te eksperymenty warto powielać.
Wydarzenie było organizowane przez Aglomerację Opolską we współpracy ze spółką Tauron.