Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-12-15, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zmiany w rolnictwie. Po fotowoltaice i pompach czas na kotły na słomę i biogazownie

Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Gdzie szukać oszczędności, gdy ceny paliw i nawozów szybują - spotkanie z takim przesłaniem dla opolskich producentów rolnych zorganizowała Izba Rolnicza. W regionie rośnie liczba gospodarstw zasilanych energią ze słońca i ziemi, teraz czas na kolejne rozwiązania.
- Zajęliśmy się dzisiaj tematem energii po to, żeby podpowiedzieć: słuchajcie, nie jesteśmy na kolanach, musimy zrobić coś nowoczesnego i innowacyjnego - mówi prezes Izby Rolniczej Marek Froelich.

- Opolska wieś jest oszczędna i zmierza w stronę nowoczesności - dodają rolnicy. - Nawozy są teraz bardzo drogie i trzeba oszczędności szukać, gdzie się da. I właśnie instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z pompą ciepła daje wymierne oszczędności - mówi rolnik Tomasz Cichoń. - Dwa lata temu, trzy lata temu miesięcznie płaciłem 1300 złotych, a teraz o połowę mniej - dodaje rolnik Ryszard Kansy.

Kolejne kroki proponowane rolnikom to m.in. kotły na słomę. Polska produkuje je od 30 lat, ale dopiero od lutego widać zwiększenie zainteresowania tym sposobem ogrzewania.

- Patrząc na kaloryczność - tona węgla to półtorej tony słomy - mówi Janusz Cieślak, przedstawiciel producenta kotłów na słomę. - Jak rolnik ma swoją słomę, to nikt mu tej ceny nie podniesie albo, jak wójt takie rozwiązanie zainstaluje w szkole, to kupi paliwo od swoich mieszkańców. Ekwiwalent kaloryczny 1000 litrów oleju opałowego, żeby uzyskać tę samą energię, musimy spalić 3 tony słomy.

Wśród hodowców zwierząt z Opolszczyzny coraz głośniej wraca temat biogazu rolniczego. Z planów byłego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o biogazowni w każdej gminie nic nie wyszło. - Dziś, w dobie oszczędności to rozwiązanie na miarę - przekonuje zajmujący się tematem Andrzej Jurkiewicz.

- Biogazownia nie śmierdzi, bo nie może śmierdzieć. To jest proces zamknięty od strony powietrznej. W którym momencie to się zaczyna opłacać? Myślę, że 150 krów lub równoważność, czyli 3 tysiące świń albo 15 tysięcy kur.

W całym kraju działa 130 biogazowni, na Opolszczyźnie - mniej niż palców w jednej ręce, a w Niemczech 9,5 tysiąca.
Marek Froelich
Tomasz Cichoń i Ryszard Kansy
Janusz Cieślak
Andrzej Jurkiewicz

Zobacz także

2022-12-13, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Mokry śnieg na dachu to realne zagrożenie. PIP także karze za "nieumiejętne" odśnieżanie Za nieodśnieżenie dachu albo nieumiejętne wykonanie tego zadania mandat może nałożyć także inspekcja pracy. Oczywiście w przypadku, gdy chodzi o firmę, która jest właścicielem obiektu, na którym gospodaruje. » więcej 2022-12-13, godz. 17:00, Sport i turystyka Odra Opole otworzyła swój pierwszy stacjonarny fanshop Przy Stadionie Miejskim przy ul Oleskiej w Opolu powstał pierwszy, stacjonarny sklep z pamiątkami i gadżetami Odry Opole. Od dziś (13.12) kibice 'niebiesko-czerwonych' mają miejsce, w którym mogą zakupić oryginalne koszulki, szaliki… » więcej 2022-12-13, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Kwiaty na skwerze Solidarności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. "Trzeba pamiętać, ale nie pielęgnować" Władze samorządowe, działacze opolskiej 'Solidarności', przedstawiciele ratusza upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kwiaty i znicze złożono na skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu. Jak wspominali… » więcej 2022-12-13, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Oszczędzanie po opolsku - bez neonów i farelek. Czy uda się wypełnić zapisy ustawy? Klimatyzacja wyłączona, dystrybutory wody - ciepłej i zimnej również, farelki schowane do szafy. Do tego na korytarzach przygaszone światło. Tak wygląda 13. dzień akcji oszczędność prądu w opolskim ratuszu. » więcej 2022-12-12, godz. 16:36, Kultura i rozrywka Nowocześnie, ale za drogo. Muzeum Piosenki Polskiej z oszczędności zamyka ekspozycję - Powaliła nas ustawa - tak Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki komentuje decyzję o zamknięciu ekspozycji muzeum dla zwiedzających. Stoi za nią konieczność zmniejszenia zużycia energii do końca roku o 10 procent. » więcej
731732733734735736737
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »