Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-12-15, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zmiany w rolnictwie. Po fotowoltaice i pompach czas na kotły na słomę i biogazownie

Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Gdzie szukać oszczędności, gdy ceny paliw i nawozów szybują - spotkanie z takim przesłaniem dla opolskich producentów rolnych zorganizowała Izba Rolnicza. W regionie rośnie liczba gospodarstw zasilanych energią ze słońca i ziemi, teraz czas na kolejne rozwiązania.
- Zajęliśmy się dzisiaj tematem energii po to, żeby podpowiedzieć: słuchajcie, nie jesteśmy na kolanach, musimy zrobić coś nowoczesnego i innowacyjnego - mówi prezes Izby Rolniczej Marek Froelich.

- Opolska wieś jest oszczędna i zmierza w stronę nowoczesności - dodają rolnicy. - Nawozy są teraz bardzo drogie i trzeba oszczędności szukać, gdzie się da. I właśnie instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z pompą ciepła daje wymierne oszczędności - mówi rolnik Tomasz Cichoń. - Dwa lata temu, trzy lata temu miesięcznie płaciłem 1300 złotych, a teraz o połowę mniej - dodaje rolnik Ryszard Kansy.

Kolejne kroki proponowane rolnikom to m.in. kotły na słomę. Polska produkuje je od 30 lat, ale dopiero od lutego widać zwiększenie zainteresowania tym sposobem ogrzewania.

- Patrząc na kaloryczność - tona węgla to półtorej tony słomy - mówi Janusz Cieślak, przedstawiciel producenta kotłów na słomę. - Jak rolnik ma swoją słomę, to nikt mu tej ceny nie podniesie albo, jak wójt takie rozwiązanie zainstaluje w szkole, to kupi paliwo od swoich mieszkańców. Ekwiwalent kaloryczny 1000 litrów oleju opałowego, żeby uzyskać tę samą energię, musimy spalić 3 tony słomy.

Wśród hodowców zwierząt z Opolszczyzny coraz głośniej wraca temat biogazu rolniczego. Z planów byłego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o biogazowni w każdej gminie nic nie wyszło. - Dziś, w dobie oszczędności to rozwiązanie na miarę - przekonuje zajmujący się tematem Andrzej Jurkiewicz.

- Biogazownia nie śmierdzi, bo nie może śmierdzieć. To jest proces zamknięty od strony powietrznej. W którym momencie to się zaczyna opłacać? Myślę, że 150 krów lub równoważność, czyli 3 tysiące świń albo 15 tysięcy kur.

W całym kraju działa 130 biogazowni, na Opolszczyźnie - mniej niż palców w jednej ręce, a w Niemczech 9,5 tysiąca.
Marek Froelich
Tomasz Cichoń i Ryszard Kansy
Janusz Cieślak
Andrzej Jurkiewicz

Zobacz także

2022-12-14, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Bardzo fajny pomysł". Leśnicy wręczają krwiodawcom choinki Oddaj krew, a otrzymasz choinkę. Krwiodawcy, którzy oddają dzisiaj (14.12) krew w RCKiK w Opolu, zamiast słodkiej przekąski dostają drzewko świąteczne lub voucher na jego odbiór. To wspólna akcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa… » więcej 2022-12-14, godz. 11:25, Wiadomości z regionu Niebezpieczny poranek na drogach. Dwa potrącenia pieszych i ciężarówka w rowie Niebezpieczny poranek na drogach woj. opolskiego. Do dwóch potrąceń pieszych doszło w Opolu. W obu przypadkach sprawca najechał na osoby przechodzące po pasach na drugą stronę jezdni. Do zdarzeń doszło przy ul. Żeromskiego, obok… » więcej 2022-12-14, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Nowy rezonans magnetyczny w USK w Opolu. Kosztował 7 mln złotych Nowy rezonans magnetyczny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu już działa i przeprowadza pierwsze badania. Każdego dnia z badań w Pracowni Rezonansu Magnetycznego Zakładu Diagnostyki Obrazowej USK korzysta kilkunastu pacjentów… » więcej 2022-12-14, godz. 07:00, Wiadomości z regionu "Tam się nie da po prostu chodzić". Alejki w parku na osiedlu AK są rozkopane [INTERWENCJA] W parku na osiedlu AK w Opolu od kilku miesięcy trwa wymiana nawierzchni na alejkach, bo w tym miejscu ma się pojawić rolkostrada. Jednak zdaniem mieszkańców, przebudowa nie jest prowadzana w sposób bezpieczny. Część alejek została… » więcej 2022-12-13, godz. 19:47, Kultura i rozrywka Nowa lama dołączyła do stada! Ma powiązania z wolną Białorusią O kolejną lamę związaną z opolskim festiwalem filmowym wzbogaci się stolica regionu. Pomalowali ją białoruscy artyści - Anastasiya Atrashkevich i Dzimitry Bayeshka. » więcej
730731732733734735736
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »