Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-12-15, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zmiany w rolnictwie. Po fotowoltaice i pompach czas na kotły na słomę i biogazownie

Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Gdzie szukać oszczędności, gdy ceny paliw i nawozów szybują - spotkanie z takim przesłaniem dla opolskich producentów rolnych zorganizowała Izba Rolnicza. W regionie rośnie liczba gospodarstw zasilanych energią ze słońca i ziemi, teraz czas na kolejne rozwiązania.
- Zajęliśmy się dzisiaj tematem energii po to, żeby podpowiedzieć: słuchajcie, nie jesteśmy na kolanach, musimy zrobić coś nowoczesnego i innowacyjnego - mówi prezes Izby Rolniczej Marek Froelich.

- Opolska wieś jest oszczędna i zmierza w stronę nowoczesności - dodają rolnicy. - Nawozy są teraz bardzo drogie i trzeba oszczędności szukać, gdzie się da. I właśnie instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z pompą ciepła daje wymierne oszczędności - mówi rolnik Tomasz Cichoń. - Dwa lata temu, trzy lata temu miesięcznie płaciłem 1300 złotych, a teraz o połowę mniej - dodaje rolnik Ryszard Kansy.

Kolejne kroki proponowane rolnikom to m.in. kotły na słomę. Polska produkuje je od 30 lat, ale dopiero od lutego widać zwiększenie zainteresowania tym sposobem ogrzewania.

- Patrząc na kaloryczność - tona węgla to półtorej tony słomy - mówi Janusz Cieślak, przedstawiciel producenta kotłów na słomę. - Jak rolnik ma swoją słomę, to nikt mu tej ceny nie podniesie albo, jak wójt takie rozwiązanie zainstaluje w szkole, to kupi paliwo od swoich mieszkańców. Ekwiwalent kaloryczny 1000 litrów oleju opałowego, żeby uzyskać tę samą energię, musimy spalić 3 tony słomy.

Wśród hodowców zwierząt z Opolszczyzny coraz głośniej wraca temat biogazu rolniczego. Z planów byłego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o biogazowni w każdej gminie nic nie wyszło. - Dziś, w dobie oszczędności to rozwiązanie na miarę - przekonuje zajmujący się tematem Andrzej Jurkiewicz.

- Biogazownia nie śmierdzi, bo nie może śmierdzieć. To jest proces zamknięty od strony powietrznej. W którym momencie to się zaczyna opłacać? Myślę, że 150 krów lub równoważność, czyli 3 tysiące świń albo 15 tysięcy kur.

W całym kraju działa 130 biogazowni, na Opolszczyźnie - mniej niż palców w jednej ręce, a w Niemczech 9,5 tysiąca.
Marek Froelich
Tomasz Cichoń i Ryszard Kansy
Janusz Cieślak
Andrzej Jurkiewicz

Zobacz także

2022-12-19, godz. 11:30, Gospodarka "Na bazie elektrowni węglowych można budować elektrownie jądrowe". Beata Kempa gościem Radia Opole O możliwych scenariuszach jakie stoją przed Elektrownią Opole w kontekście unijnej polityki odchodzenia od węgla dyskutowali politycy i specjaliści ds. energetyki. Sobotnie spotkanie na Politechnice Opolskiej zorganizowali europosłowie… » więcej 2022-12-19, godz. 11:05, Wiadomości z regionu Będzie pozwolenie na budowę - można zaczynać. Przygotowania do rozbudowy 116. Szpitala Wojskowego w Opolu Najpierw będzie izba przyjęć, która później zostanie przekształcona w SOR. Budynek będzie wielopiętrowy, a na dachu powstanie lądowisko - tak na dziś wyglądają plany przebudowy 116. Szpitala Wojskowego w Opolu. Inwestycja czeka… » więcej 2022-12-19, godz. 09:30, Gospodarka Jest drogo, a co będzie dalej? Ceny żywności w 2023 w prognozach rolników i urzędników Ceny surowców są niestabilne, a perspektywa nie jest ciekawa - tak opisują sytuację na rynku żywności opolscy rolnicy. Już i tak wysokie ceny wędlin przed świętami nie powinny pójść w górę, ale po nowym roku podwyżek nie u… » więcej 2022-12-18, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Ostatni przedświąteczny weekend na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Opolu Ręcznie robione bombki, mydełka różane, wianki z sosny, czy suszone owoce. To tylko niewielka część rzeczy, jakie można kupić podczas tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Opolu. Wystawcy na brak klientów nie narzekają. » więcej 2022-12-18, godz. 12:31, Sport i turystyka 3,2,1 i popłynęli. Najmłodsi zawodnicy rywalizowali na pływalni Akwarium Kraulem, żabką, czy motylkiem. Technika była dowolna, liczył się czas przepłynięcia. Blisko 150 młodych zawodników rywalizowało dzisiaj (18.12) w 7. Zawodach Mikołajkowych zorganizowanych na pływalni Akwarium w stolicy regionu. » więcej
725726727728729730731
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »