Ponad 1600 wniosków o układ ratalny wpłynęło od początku roku do opolskiego ZUS-u. To rozwiązanie, które umożliwia przedsiębiorcom, którzy utracili płynność finansową na uregulowanie zaległości wobec ubezpieczyciela.
- Każdy przypadek ZUS traktuje indywidualnie, biorąc pod uwagę sytuację majątkową, materialną i rodzinną wnioskodawcy - mówi Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS województwa opolskiego.
- Układ ratalny jest najbardziej pożądanym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy sami mogą zaproponować ilość rat oraz ich wysokość - wyjaśnia Szczurek.
Dodajmy, że jeśli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek od przedsiębiorcy od dnia wydania tej decyzji, zakład nie nalicza odsetek od kwoty zadłużenia, a jedynie opłatę prolongacyjną, a jeśli wobec wnioskodawcy było prowadzone postępowanie egzekucyjne, to zostaje ono zwieszone.
W tym roku w opolskim zakładzie zarejestrowano również 183 wnioski o odroczenie terminu płatności składek oraz 282 prośby o rozłożenie na raty kosztów egzekucyjnych
Pierwszym krokiem do zawarcia układu ratalnego z ZUS jest złożenie wniosku wraz
z uzasadnieniem. Można to zrobić pisemnie, ustnie do protokołu, który sporządzi pracownik ZUS lub elektroniczne przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS.