Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-21, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego

Wejście do ogrodu [fot. Zoo Opole]
Wejście do ogrodu [fot. Zoo Opole]
Podpisanie umowy w opolskim zoo [fot. Katarzyna Doros]
Podpisanie umowy w opolskim zoo [fot. Katarzyna Doros]
Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie umowę z opolskim ratuszem na dofinansowanie projektów wymiany źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej i w lokalach mieszkalnych.
- Ta wymiana źródeł ciepła nie dotyczy tylko zmiany systemu ogrzewania węglowego na gazowy, ale to jest również montaż fotowoltaiki, ale również wymiana wszystkich lamp oświetleniowych we wszystkich pomieszczeniach ekspozycyjnych, zapleczowych i socjalnych - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego.

- Dotychczas z projektów wymiany źródeł ciepła korzystały gospodarstwa domowe, a teraz dołączyliśmy instytucje służące mieszkańcom - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Czyli szpitale, szkoły, takie obiekty jak zoo, jak szpital w Woskowicach. Widzieliśmy już pewne nasycenie w poszczególnych gminach na wymianę kotłów indywidualnie, bo jeszcze były pieniądze z "Czystego Powietrza", no to się udało nam to w ten sposób zrobić. Łączna wartość inwestycji związana z wymianą kotłów w województwie opolskim to ponad 110 milionów złotych przy wsparciu unijnym na chwilę obecną około 50 milionów złotych.

Łączna wartość projektu dla zoo wynosi ponad 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to blisko 2,7 miliona złotych. Brakująca kwota zostanie dołożona z kasy miejskiej.

Oprócz tego projekt likwidacji indywidualnych źródeł ciepła dotyczy także budynków i lokali mieszkalnych będących w zasobach miasta. - Dotacja na ten cel wynosi 1,7 miliona złotych, a my dokładamy drugie tyle - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - To 68 lokali w 10 budynkach doczeka się przyłączenia do sieci miejskiej ECO przy okazji jakiś innych prac związanych z modernizacją i wymianą lamp na energooszczędne. To ważne wydarzenie dlatego, że w tej skali miejskich lokali to są jedne z tych, które nadają się do tego, żeby je włączyć. Koszty ich przyłączenia są racjonalne, a z drugiej strony efekt ekologiczny, który osiągniemy, będzie bardzo dobry.

Budynki te znajdują się m.in. przy ul. Grunwaldzkiej, Karpackiej, Luboszyckiej i ul. Sienkiewicza.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny natomiast zlikwiduje kotłownię węglową. Prace obejmą także podłączenie do gazowej sieci zasilanej przez układ kogeneracyjny, a 5 budynków szpitalnych przejdzie termomodernizację.
Lesław Sobieraj
Andrzej Buła
Arkadiusz Wiśniewski

Zobacz także

2021-09-15, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Kolizja ciężarówki z porsche na obwodnicy Opola Osobowe porsche zderzyło się z samochodem ciężarowym na obwodnicy północnej Opola. Do kolizji pojazdów doszło po godzinie 11:00 niedaleko ronda przy Makro. Nikomu nic się nie stało. » więcej 2021-09-15, godz. 08:18, Sport i turystyka Dźwiękoterapia sposobem na zdrowie? O szczegółach w RO 3 SPORT Didgeridoo to tradycyjny instrument Aborygenów. Szacuje się, że w niezmienionej formie przetrwał 50 tys. lat. W jego brzmienie mogliśmy wsłuchać się za sprawą Pawła Zająca, który przyjechał do nas z Brzegu. » więcej 2021-09-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Policja złapała 26-latka z Opola, który miał kraść elektronarzędzia, pieniądze i telefony. Łupy trzymał w akademiku, gdzie mieszkał Policjanci z Opolu zatrzymali 26-letniego mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże z włamaniami. Do kradzieży dochodziło w lipcu i sierpniu. Mężczyzna wybierał sklepy ogrodnicze, kwiaciarnie, składy budowlane, a jego łupem padały… » więcej 2021-09-14, godz. 16:27, Kultura i rozrywka Edukatorzy, naukowcy i muzealnicy o III Powstaniu Śląskim W Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny rozpoczęła się dzisiaj trzydniowa konferencja „Stulecie powstań śląskich i plebiscytu górnośląskiego - perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa”. Organizatorem wydarzenia są Instytut… » więcej 2021-09-14, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Trwa remont obwodnicy Białej. Zamiast układania nowego asfaltu, drogowcy stosują szybszą i tańszą metodę Nowe technologie w służbie użytkowników obwodnicy Białej. Na leżącej w ciągu drogi wojewódzkiej numer 414 trasie drogowcy zdecydowali się zastosować alternatywną metodę uszczelniania i uszorstwiania nawierzchni w technologii slurry… » więcej
1201120212031204120512061207
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »