Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-01-18, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Ratownik z "Wodnej Nuty" krytycznie o sytuacji na pływalni. Jest odpowiedź MOSiR-u

Kryta pływalnia "Wodna Nuta" [fot. Maciej Marciński]
Kryta pływalnia "Wodna Nuta" [fot. Maciej Marciński]
Kryta Pływalnia "Wodna Nuta" [fot. Adam Dubiński]
Kryta Pływalnia "Wodna Nuta" [fot. Adam Dubiński]
Ratownicy [fot.M.Matuszkiewicz]
Ratownicy [fot.M.Matuszkiewicz]
Brak odpowiedniej liczby ratowników, a co za tym idzie, nierzetelne zapewnienie bezpieczeństwa klientom - to tylko jeden z wielu zarzutów, jakie padają pod adresem szefostwa "Wodnej Nuty" w Opolu. Jeden z zatrudnionych tam ratowników o problemach na pływalni powiadomił Radio Opole, ale także dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, kierownika basenu oraz prezydenta Opola.
- W piśmie pojawia się informacja między innymi o tym, że większość dyżurów w Wodnej Nucie ratownicy pełnili bez zachowania minimalnego składu wynikającego z rozporządzenia MSWiA. W piśmie czytamy: "gdy pełniliśmy dyżury w trzy, cztero czy pięcioosobowym składzie, a było tak dziesiątki, jak nie setki razy, jako kierownik obiektu po wielokroć nie zapewniał pan wymaganego przepisami ratownika na zastępstwo. Każdorazowe opuszczenie stanowiska przez ratownika odbywało się wbrew rozporządzeniu. A przecież ratownik też człowiek, potrzebuje mieć przerwę". Poruszona została również kwestia oświetlenia. Zdaniem ratownika, na basenie rekreacyjnym oświetlenie działa na opak. Żarówki oślepiające ratowników świecą prawie wszystkie, zaś z tych nad dyżurką ratowników, działa wyłącznie jedna lub dwie.

Ratownik wysłał również pismo do Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

MOSiR w Opolu odniósł się do stawianych zarzutów przez byłego ratownika Wodnej Nuty w Opolu. Podkreśla, że niecka basenu sportowego ma długość ponad 50 m, więc wymagani są trzej ratownicy. Po drugie, zespół niecek basenów rekreacyjnych o nieregularnych kształtach ma powierzchnię tafli wody większą niż 100 m2 i głębokość ponad 0,4 m, więc wymagany jest jeden ratownik. Jednocześnie na zmianie jest piąty ratownik, gdyż sprawowanie stałej kontroli przez pięciu ratowników umożliwia opuszczenie stanowiska przez jednego z czterech wymaganych na obiekcie.

Zapewniam, że MOSiR dokłada wszelkich starań, aby na każdym obiekcie zarówno klienci, jak i pracownicy byli bezpieczni - podkreśla w przesłanej do redakcji Radia Opole odpowiedzi Marcin Sabat, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu.
Posłuchaj - relacja Moniki Matuszkiewicz

Zobacz także

2024-12-13, godz. 11:44, Wiadomości z regionu Nowi funkcjonariusze Straży Granicznej złożyli ślubowanie 31 nowych funkcjonariuszy złożyło dziś (13.12) ślubowanie w Śląskim Oddziale Straży Granicznej. Uroczystość wcielenia w szeregi służby odbyła się w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Dla wielu nowych funkcjonariuszy ślubowanie… » więcej 2024-12-13, godz. 10:46, Wiadomości z regionu Stadion opolski czeka na oficjalne otwarcie. "Prace zakończone w terminie" [FILM, ZDJĘCIA] Pojemność - ponad 11 tysięcy kibiców i najnowocześniejsze rozwiązania, także energetyczne - wykonawca budowy nowego stadionu opolskiego przekazał dziś (13.12.) obiekt zarządcy. » więcej 2024-12-12, godz. 19:21, Kultura i rozrywka Mają wyobraźnię i talent. Uczniowie z dysleksją nagrodzeni w konkursie "Piszę, bo lubię, chcę i mogę" Uczniowie z dysleksją odkrywają literackie talenty. Już po raz szósty w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu wręczono nagrody w Wojewódzkim Konkursie Literackim 'Piszę, bo lubię, chcę i mogę'. Jego celem jest pokazanie potencjału… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Będę walczył do skutku". Radny z Opola rozpoczyna kolejny etap leczenia - Rokowania są bardzo dobre - tak o swoim stanie zdrowia mówi Jacek Kasprzyk, radny i społecznik z Opola. Przypomnijmy, miesiąc temu przeszedł skomplikowaną operację raka trzustki w klinice w Niemczech. Teraz wrócił do kraju, do swojego… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nowoczesne metody nauki języków. "Warto korzystać ze sztucznej inteligencji" Za nami konferencja „Dlaczego i jak uczyć dwujęzycznie? O wyzwaniach i możliwościach nauki języków obcych w dobie AI na przykładzie języka niemieckiego”. » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »