Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-08-15, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Opolanie pobiegli ku czci pamięci żołnierzy wyklętych. Na starcie w dwóch dystansach pojawiło się łącznie kilkaset osób

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opole włączyło się w Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". W tegorocznej edycji wzięło udział łącznie kilkaset biegaczek i biegaczy.
Do wyboru były dwie trasy: 1963 metry jako symbol i rok śmierci ostatniego z Niezłomnych, czyli Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek", oraz 10 kilometrów. Część uczestników, zwłaszcza starszych, zameldowało się na linie startu z kijkami do nordic walking.

Uczestnicy podkreślali, że ten bieg to kolejny wieczorny trening, ale historia żołnierzy wyklętych również ma znaczenie.

- Jedno i drugie na pewno ma dość duże znaczenie. Przede wszystkim cieszę się, że jest szansa uczestniczyć w spotkaniu z dość dużą grupą ludzi. Można zdrowo spocić się w dobrym klimacie i przy okazji uczcić pamięć żołnierzy wyklętych.

- Dla mnie to jednak zdecydowanie zwykły start. Wątki historyczne raczej nie wchodzą w grę.

- Mimo wszystko, historia jest dla nas ważna. Obie moje córki bardzo interesują się taką tematyką, więc tak naprawdę biegnę dla nich.

- Dla mnie wątek historyczny ma znaczenie. Fakt - trzeba to czcić. Moją motywacją dzisiaj jest jednak mój wnuk, który bierze udział w biegu. Ja przyszłam z kijkami i będę za nim podążać.

- Jestem tu przede wszystkim ze względu na historię i żołnierzy wyklętych. Każdy z uczestników ma zresztą na koszulce podobiznę któregoś z bohaterów. Startuję tutaj razem z synem i wnukiem, aby pokazać innym, że warto pamiętać o historii oraz naszych bohaterach.

Dodajmy, na Opolszczyźnie zorganizowano 7 biegów "Tropem Wilczym", między innymi w Nysie, Prudniku i Kluczborku.
Uczestnicy biegu

Zobacz także

2024-09-04, godz. 10:31, Wiadomości z regionu Wypoczynek na własne ryzyko. Opolskie kąpieliska już bez ratowników Sezon na opolskich kąpieliskach dobiegł końca. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu informuje, że był rekordowy. Letni basen odwiedziło blisko 50 tysięcy osób, a najpopularniejsze opolskie kąpieliska Bolko i Malina przeżywały… » więcej 2024-09-03, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jest ulica Łangowskiego w Opolu i szkoła jego imienia. Kim był Jan Łangowski? Stowarzyszenie Rodło Opole zorganizowało spotkanie z profesorem Antonim Maziarzem, historykiem z Uniwersytetu Opolskiego, by przypomniał i przybliżył opolanom postać Jana Łangowskiego. » więcej 2024-09-03, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Zmierzamy ku końcowi zgodnie z planem". Stadion Opolski coraz bliżej mety [ZDJĘCIA] Stadion nabiera 'charakteru', ponieważ rozpoczął się proces montowania krzesełek w niebiesko-czerwonych barwach nawiązujących do barw pierwszoligowej Odry Opole, która będzie rozgrywała na nim swoje mecze. Zakład Komunalny informuje… » więcej 2024-09-03, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Rekordowy sezon "Błękitnej Fali. Opolski basen letni przeżywał oblężenie Rekordowa liczba wypoczywających na opolskim basenie letnim 'Błękitna Fala'. W czasie tegorocznych wakacji obiekt odwiedziło ponad 47 tysięcy osób - informuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu. » więcej 2024-09-03, godz. 16:00, Kultura i rozrywka 10. edycja festiwalu "mocART" przed nami. "Wśród nich jest mnóstwo talentów muzycznych" To już 10. edycja Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „mocART“. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-15 września w Opolu i Turawie. » więcej
122123124125126127128
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »