Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-03-16, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Pierwszy LZS w kraju powstał w Czarnowąsach. Minęło 75 lat od jego założenia

Tablica upamiętniająca założenie LZS Swornicy Czarnowąsy [fot. Mariusz Chałupnik]
Tablica upamiętniająca założenie LZS Swornicy Czarnowąsy [fot. Mariusz Chałupnik]
Medale igrzysk, mistrzostw świata, Europy i kraju. Sportowcy spod znaku Ludowych Klubów Sportowych odnosili i odnoszą wiele sukcesów na arenach międzynarodowych. Macierzą LZS jest Opolszczyzna, a konkretnie Czarnowąsy. To tu powstał pierwszy w Polsce Ludowy Klub Sportowy "Swornica", który w 1946 roku założył Antoni Janik.
Dziś (16.03) przypada 75. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji na budynku klubowym "Swornicy" Czarnowąsy zawieszono pamiątkową tablicę.

Jak podkreśla Gerard Halama, przewodniczący wojewódzkiego zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Opolu cała historia pokazuje, że LZS-y mają czym się chwalić.

- Jesteśmy w każdym miejscu województwa opolskiego - zaznacza Halama. - Każda gmina ma swoje LZS-y. Co najważniejsze osiągnęliśmy niesamowite sukcesy. Marzenie każdego sportowca jest wyjazd na igrzyska i sportowcy z naszych LZS-ów na igrzyskach wywalczyli pięć medali.

Zdobywali je niezapomniani kolarze Stanisław Szozda, Edward Barcik, Benedykt Kocot i Joachim Halupczok. Tego ostatniego trenował, związany z LZS-em nieprzerwanie od połowy lat 60. ubiegłego wieku Marian Staniszewski.

- Halupczok trafił do kolarstwa poprzez LKS Ziemia Opolska - mówi Staniszewski. - Organizowałem wyścigi dla młodzieży szkolnej i tam ukazał się jego wielki talent. Z wiekiem się rozwijał aż przyszły te największe sukcesy na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. Wcześniej byli też Edek Barcik z gminy Chrząstowice, Benedykt Kocot i Staszek Szozda z Prudnika. Oni wszyscy z LZS-ów.

Jak podkreśla olimpijczyk z Moskwy w skoku wzwyż Janusz Trzepizur LZS-y wzięły na siebie niezwykle ważny obowiązek szkolenia młodzieży.

- Gdyby nie oni to pewnie dzisiaj sport w regionie, szkolenie dzieci i młodzieży miałby bardzo ogromne problemy - twierdzi Trzepizur. - LZS to wszystko zorganizowały i poprowadziły. Co dzisiaj nie jest łatwe, bo brakuje nam rozwiązań systemowych w tym zakresie.

320 klubów i ponad 10 tysięcy zawodników. Tak dzisiaj wygląda struktura LZS w województwie opolskim. To głównie sekcje piłki nożnej, ale również kolarstwa, zapasów czy też lekkoatletyki.
Gerard Halama
Marian Staniszewski
Janusz Trzepizur

Zobacz także

1424142514261427142814291430
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »