Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-12-01, 08:00 Autor: Mariusz Majeran

Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji

Premiera filmu "Z pacynką i w pasiaku" w MDK Opole [fot. Mariusz Majeran]
Premiera filmu "Z pacynką i w pasiaku" w MDK Opole [fot. Mariusz Majeran]
Premiera filmu "Z pacynką i w pasiaku" w MDK Opole [fot. Mariusz Majeran]
Premiera filmu "Z pacynką i w pasiaku" w MDK Opole [fot. Mariusz Majeran]
Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia w Opolu, ale też na Śląsku.
- To jest bardzo ciekawy film i ma różne ujęcia, trochę oryginalnych fotografii, trochę scen fabularyzowanych - mówi Dariusz Panza, autor zdjęć. - Tutaj przede wszystkim jest bardzo ważną stroną kwestia przygotowania merytorycznego, czyli historii. Przygotowania tego zaplecza historycznego, żeby było wiadomo, o czym opowiadamy. A nikt nie kojarzy Śląska z walką zbrojną, a później do tej historii, mającej miejsce, robimy ilustracje.

- To mój pierwszy film o Opolu - podkreśla Grzegorz Kubaszko. - To była ekspresowa produkcja, ponieważ od momentu, kiedy otrzymaliśmy informację o przyznaniu grantu, czyli pod koniec maja, na pełnych obrotach wystartowaliśmy. Najpierw był research materiałów, między innymi od bardzo bogatych materiałów radiowych z Zofią Hajduk. Nagranie ekspertów, sceny fabularyzowane, praktycznie do końca listopada cały cykl produkcyjny.

- Znałam tę historię, ale inaczej ją teraz odebrałam - mówi wzruszona Janina Hajduk-Nijakowska, narratorka i córka bohaterki filmu. - Bez wątpienia wzruszyłam się, nie ulega wątpliwości. Po prostu inne spojrzenie, myślę, że to już następnego pokolenia. Tak o tej przeszłości trzeba mówić.

Zdjęcia do filmu powstały także w Radiu Opole, autorzy wykorzystali w dokumencie archiwalne nagrania Zofii Hajduk.
Grzegorz Kubaszko
Dariusz Panza
Janina Hajduk-Nijakowska

Zobacz także

2024-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To bardzo smutna rocznica, ale trzeba o niej przypominać". Mija 86 lat od "nocy kryształowej" Opole pamięta o żydowskich mieszkańcach miasta i tragicznej 'nocy kryształowej', która miała miejsce 86 lat temu. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w nazistowskich Niemczech doszło do masowego pogromu ludności żydowskiej. Te tragiczne… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Kolejny "elektryk" zaparkował w zajezdni MZK. Wkrótce wyjedzie na ulice Opola Pierwszy z dziewięciu nowych autobusów elektrycznych przyjechał do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. - To efekt realizacji projektu 'Elektromobilne Opole - etap II' - informuje przewoźnik. » więcej 2024-11-08, godz. 19:00, Sport i turystyka Ostatni gwizdek na Oleskiej. Pożegnanie stadionu pełnego wspomnień Odra Opole rozegra jutro (9.11) ostatni mecz w historii na stadionie przy ul. Oleskiej. Miejsce, które pamięta największe sukcesy opolskiego klubu wkrótce przestanie istnieć, a zespół przeniesie się na nowy stadion znajdujący się… » więcej 2024-11-08, godz. 18:30, Gospodarka Park Naukowo-Technologiczny powiększy się o kolejny budynek. W eXperience staną nowoczesne serwery Przy ulicy Technologicznej w Opolu trwają przygotowania do budowy kolejnego pawilonu. Już za dwa lata opolskie firmy otrzymają dostęp do miejsca, w którym dane będą przetwarzane w oparciu o nowoczesne metody obliczeniowe, takie jak… » więcej 2024-11-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Akademie niepodległościowe w szkołach. "To ważne święto" Szkoła do hymnu - to nazwa akcji, podczas której Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza szkoły do śpiewania 'Mazurka Dąbrowskiego' w ramach święta niepodległości. » więcej
63646566676869
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »