Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-10-05, 13:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Promujemy w szczególności polskie kino". Trwa 22. Festiwal Filmowy "Opolskie Lamy"

Trwa 22. Festiwal Filmowy "Opolskie Lamy" [fot. archiwum organizatorów]
Trwa 22. Festiwal Filmowy "Opolskie Lamy" [fot. archiwum organizatorów]
Trwa 22. Festiwal Filmowy "Opolskie Lamy" [fot. archiwum organizatorów]
Trwa 22. Festiwal Filmowy "Opolskie Lamy" [fot. archiwum organizatorów]
22. Festiwal Filmowy "Opolskie Lamy" trwa od piątku (4.10) w stolicy regionu. W programie są liczne seanse filmowe, spotkania z twórcami kina, ale też literatury z nim związanej oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci. Głównym elementem festiwalu jest konkurs filmów krótkometrażowych tworzonych przez amatorów, a także uczniów i absolwentów szkół filmowych.
Marta Wolna ze Stowarzyszenia "Opolskie Lamy" mówiła w Radiu Opole, że jest to festiwal, który promuje w szczególności kino polskie. - Stawiamy na tych mniej znanych reżyserów. Eksponujemy tytuły filmów dokumentalnych, fabularne również, ale myślę, że to kino dokumentalne w Polsce ma się świetnie. Wspaniale, że możemy zapraszać również dokumentalistów i rozmawiać z nimi, bo to nie tylko filmy, książki i reportaże, ale też eksponowanie spraw, o których teraz się mówi, tematów ekologicznych, związanych ze środowiskiem czy sytuacją na granicy - dodaje.

W programie jest Panorama Kina Światowego, w tym roku organizatorzy proponują nam kino tureckie. A najdłuższy tegoroczny film to obraz pt. "Wśród wyschniętych traw", który trwa 197 minut. Jego pokaz zaplanowano dzisiaj (5.10) o godz. 19:00 w Kinie Meduza.

Z kolei w piątek (11.10) festiwal odwiedzi między innymi dokumentalista, reżyser i operator Tomasz Wolski, który otrzyma Honorową Lamę za całokształt twórczości.
Marta Wolna

Zobacz także

2024-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To bardzo smutna rocznica, ale trzeba o niej przypominać". Mija 86 lat od "nocy kryształowej" Opole pamięta o żydowskich mieszkańcach miasta i tragicznej 'nocy kryształowej', która miała miejsce 86 lat temu. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w nazistowskich Niemczech doszło do masowego pogromu ludności żydowskiej. Te tragiczne… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Kolejny "elektryk" zaparkował w zajezdni MZK. Wkrótce wyjedzie na ulice Opola Pierwszy z dziewięciu nowych autobusów elektrycznych przyjechał do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. - To efekt realizacji projektu 'Elektromobilne Opole - etap II' - informuje przewoźnik. » więcej 2024-11-08, godz. 19:00, Sport i turystyka Ostatni gwizdek na Oleskiej. Pożegnanie stadionu pełnego wspomnień Odra Opole rozegra jutro (9.11) ostatni mecz w historii na stadionie przy ul. Oleskiej. Miejsce, które pamięta największe sukcesy opolskiego klubu wkrótce przestanie istnieć, a zespół przeniesie się na nowy stadion znajdujący się… » więcej 2024-11-08, godz. 18:30, Gospodarka Park Naukowo-Technologiczny powiększy się o kolejny budynek. W eXperience staną nowoczesne serwery Przy ulicy Technologicznej w Opolu trwają przygotowania do budowy kolejnego pawilonu. Już za dwa lata opolskie firmy otrzymają dostęp do miejsca, w którym dane będą przetwarzane w oparciu o nowoczesne metody obliczeniowe, takie jak… » więcej 2024-11-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Akademie niepodległościowe w szkołach. "To ważne święto" Szkoła do hymnu - to nazwa akcji, podczas której Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza szkoły do śpiewania 'Mazurka Dąbrowskiego' w ramach święta niepodległości. » więcej
55565758596061
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »