Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-11-28, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Kierowcy MZK w Opolu szkolili się w prowadzeniu elektryków. "Tu jest tak cicho" Kilkunastu kierowców opolskiego MZK przeszło szkolenie z prowadzenia i obsługi autobusów elektrycznych, które w najbliższym czasie wyjadą na ulice Opola. Dla przyzwyczajonych do prowadzenia autobusów spalinowych to zupełnie nowe doświadczenie… » więcej 2023-11-27, godz. 20:27, Sport i turystyka Nieskuteczna pogoń. "Gwardziści" przegrywają z Wybrzeżem Gdańsk Piłkarze ręczni Corotop Gwardii Opole nie będą miło wspominali podróży na północ Polski, gdzie rywalizowali z Energą Wybrzeżem Gdańsk. W meczu 13. serii Orlen Superligi górą okazali się gospodarze, którzy pokonali opolską… » więcej 2023-11-27, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Co z piratami z opolskich ulic? "Działamy, wiemy o tym" - odpowiada policja [INTERWENCJA] - Zapewniam, że nie jesteśmy bierni - tak mł. asp. Przemysław Kędzior z Komendy Miejskiej Policji w Opolu odpowiada na interwencję Radia Opole. Chodzi o pirackie rajdy samochodowe po ulicach stolicy województwa. Miłośnicy szybkiej… » więcej 2023-11-27, godz. 16:55, Wiadomości z regionu Jest zabytkiem i... basta. Opolska "tekatka" od dziś jest pod ochroną konserwatorską Od emerytury do zabytku droga okazała się bardzo szybka. Zgodnie z zapowiedziami Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał dziś (27.11) do rejestru zabytków parowóz stojący na rewitalizowanym placu im. Kory Jackowskiej przed… » więcej
379380381382383384385
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »