Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-10-17, godz. 11:30, Sport i turystyka Adam Kuszek i Radosław Kachel na bokserskim szlaku. Powalczą o medale MMP Dwóch zawodników Opolskiego Klubu Bokserskiego bierze udział w XXXI Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Boksie w Pułtusku. » więcej 2023-10-17, godz. 11:00, Wiadomości z regionu W USK ruszyła poradnia do walki z otyłością Poradnia Leczenia Otyłości rozpoczęła działalność przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jest częścią poradni endokrynologicznej. Czeka na pacjentów z głównym rozpoznaniem otyłości drugiego stopnia, na podstawie skierowania… » więcej 2023-10-17, godz. 08:15, Wiadomości z regionu Egipskie ciemności wciąż panują na opolskim osiedlu AK. Mieszkańcy mówią dość [INTERWENCJA] 'To jest niekończąca się historia' - alarmują mieszkańcy opolskiego osiedla Armii Krajowej, którzy od lat walczą o jasność wokół swoich bloków. Od kilku lat zamiast światła można tam spotkać egipskie ciemności. » więcej 2023-10-16, godz. 15:30, Wiadomości z regionu 1 listopada parkowanie przed Karolinką w Opolu darmowe 1 listopada parking przed CH Karolinka w Opolu będzie bezpłatny. To efekt porozumienia między przedstawicielami centrum handlowego i opolskiego ratusza. » więcej 2023-10-16, godz. 09:48, Wiadomości z regionu Debata powyborcza w Radiu Opole. Politycy czekają na oficjalne wyniki z PKW Na debacie powyborczej spotkali się dzisiaj (16.10) w Radiu Opole przedstawiciele partii startujących w wyborach parlamentarnych. » więcej
414415416417418419420
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »