Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-11-04, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Nowe utrudnienia w Opolu. Ul. Krawiecka zostanie czasowo wyłączona z ruchu Uwaga, kierowcy w Opolu, od poniedziałku (6.11) nieprzejezdna będzie ulica Krawiecka. Chodzi o okolice Małego Rynku. Czasowe wyłączenie tej drogi z użytkowania jest spowodowane pracami związanymi z budową przyłącza ciepłownicze… » więcej 2023-11-03, godz. 14:32, Wiadomości z regionu Choć matury dopiero za pół roku, to licealiści już sprawdzają swoją wiedzę. Za nimi próbne egzaminy 'To jest taki test, który pokazuje nam, co jeszcze musimy powtórzyć' - licealiści z LO numer 8 w Opolu komentują próbne matury. Przez 3 dni mierzyli się z podstawowymi przedmiotami, czyli językiem polskim, matematyką oraz angielskim… » więcej 2023-11-03, godz. 08:02, Wiadomości z regionu Opolski miód przebadany. Pszczoły z CUP nie próżnowały Miód opolski przebadany. Zebrany z pasieki miejskiej w Opolu, która - przypomnijmy - stoi na dachu Centrum Usług Publicznych urobek jest pełnowartościowym miodem wielokwiatowym. » więcej 2023-11-02, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Na grzybobraniu nietrudno o pomyłkę. Sanepid apeluje o rozwagę Dobre warunki atmosferyczne sprawiły, że w lasach nadal jest sporo grzybów. » więcej 2023-11-02, godz. 17:20, Wiadomości z regionu Zwłoki mężczyzny w jednym z mieszkań w Opolu. Okoliczności śmierci niejasne W mieszkaniu przy ulicy Rejtana w Opolu znaleziono zwłoki mężczyzny. Na miejscu pracują policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej pod nadzorem prokuratora. » więcej
405406407408409410411
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »