Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-10-24, godz. 14:30, Wiadomości z regionu O pomocy i planach. Członkowie Związku Inwalidów Wojennych obradowali w Opolu Wybór delegatów na zjazd krajowy i wybór władz - to cele zjazdu przedstawicieli Związku Inwalidów Wojennych na Opolszczyźnie. Ponadto omówiono plany pracy na najbliższy czas. » więcej 2023-10-24, godz. 13:47, Wiadomości z regionu Pięć dodatkowych projektów zrealizuje Opole w ramach budżetu obywatelskiego Wiemy, co stanie się z nadwyżką pozostałą po rozstrzygnięciu tegorocznej edycji Opolskiego Budżetu Obywatelskiego. Wartość zwycięskich projektów była o blisko 1,6 mln zł niższa niż pula pieniędzy zarezerwowanych na realizację… » więcej 2023-10-24, godz. 13:23, Wiadomości z regionu Dni otwarte Uniwersytetu Opolskiego. Ponad 1000 uczniów odwiedziło uczelnię Ponad 1000 uczniów szkół średnich wzięło udział w dniach otwartych Uniwersytetu Opolskiego. Uczelnia prezentowała to, co w jej murach najlepsze. Młodzież mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną. » więcej 2023-10-24, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Problem mieszkańców ul. Stalmacha w Opolu. Każda większa ulewa kończy się zalanymi piwnicami [INTERWENCJA] Mała ulica, ale problem wielki. Mieszkańcy ul. Stalmacha w Opolu po każdej ulewie mają zalane piwnice. » więcej 2023-10-24, godz. 10:01, Patronaty - polecamy Międzynarodowy Turniej Mini Hokeja na Lodzie już w sobotę na Toropolu Międzynarodowy Turniej Mini Hokeja na Lodzie odbędzie się już w sobotę (28.10) na lodowisku Toropol w Opolu. W wydarzeniu weźmie udział 12 drużyn: 6 z Czech, 2 z Ukrainy i 4 drużyny z Polski. Łącznie na lodzie zagra 140 dzieci!… » więcej
389390391392393394395
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »