Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-11-17, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Opolska tężnia na Malince zamknięta. Ale tylko na zimę Tężnia solankowa w dzielnicy Malinka w Opolu została zamknięta. Obiekt czeka zimowa przerwa technologiczna. » więcej 2023-11-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu PSP numer 10 w Opolu powiększy się. Są pieniądze na remont Po wielu miesiącach próśb, interwencji PSP numer 10 w Opolu będzie rozbudowana. W przyszłym roku opolski ratusz z budżetu miasta planuje przeznaczyć na to 2 miliony złotych, a łącznie 25 milionów. Przypomnijmy, że o problemie braku… » więcej 2023-11-17, godz. 16:00, Gospodarka Opole nagrodzone na samorządowej gali PAP Opole najlepszą gmina do życia w naszym regionie. Tak wynika z rankingu Serwisu Samorządowego PAP. » więcej 2023-11-17, godz. 13:54, Wiadomości z regionu Można jeździć prawoskrętem na ulicy 1 Maja w Opolu. Trzeba jeszcze przeprogramować światła Kierowcy mogą od kilku dni korzystać z prawoskrętu przy dworcu kolejowym Opole Główne. Chodzi o pas na ulicy 1 Maja, który ma około stu metrów i pozwala zjechać na ulicę Armii Krajowej. » więcej 2023-11-17, godz. 13:51, Wiadomości z regionu "To jest zgodne z przepisami". Opolski ratusz tłumaczy się z przejazdu dla rowerów na ulicy Luboszyckiej Kierowcy, jak i rowerzyści krytykują powstały niedawno przejazd dla cyklistów na skrzyżowaniu ulicy Luboszyckiej i Nysy Łużyckiej. Opolski ratusz uspokaja i informuje, że ma dwa pomysły, jak go ulepszyć i zarazem poprawić w tym… » więcej
388389390391392393394
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »