Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-11-21, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Oni dbają o bezpieczeństwo pracowników. "Coraz mniej mamy wypadków przy pracy" W dbaniu o bezpieczeństwo pracowników i utrzymaniu wysokiego standardu pracy nie mają sobie równych. Mowa o prywatnych przedsiębiorcach, rolnikach i przedstawicielach publicznej służby zdrowia, którzy zostali dziś (21.11) nagrodzeni… » więcej 2023-11-21, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Odwołanie prezesa WiK w Opolu. Złamanie prawa czy słuszne działanie rady nadzorczej? - To takie odwołanie jak wiele poprzednich, po których sądy zawsze stwierdzały nielegalne działanie prezydenta Wiśniewskiego i przywracały mnie na funkcję - tak Ireneusz Jaki komentuje wczorajszą (20.11) decyzję Rady Nadzorczej WiK… » więcej 2023-11-21, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Opole: w Klinicznym Centrum Ginekologii, Neonatologii i Położnictwa ruszają ważne inwestycje Ponad 5 milionów złotych trafiło do Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Dzięki wsparciu samorządu województwa opolskiego przebudowany zostanie blok operacyjny z oddziałem anestezjologii oraz zakupiona… » więcej 2023-11-21, godz. 11:44, Wiadomości z regionu Uderzył w inny pojazd, po czym odjechał. I to nie były jego jedyne przewinienia Spowodował kolizję i uciekł z jej miejsca. Dzięki natychmiastowej reakcji poszkodowanego sprawca został zatrzymany przez policjantów. Do takiego zdarzenia doszło kilka dni temu w Boguszycach. » więcej 2023-11-20, godz. 19:57, Wiadomości z regionu Prezes WiK Ireneusz Jaki odwołany. Oświadczenie rady nadzorczej Rada nadzorcza spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu odwołała dzisiaj (20.11) prezesa zarządu Ireneusza Jakiego. » więcej
384385386387388389390
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »