Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-12-06, godz. 07:52, Wiadomości z regionu Zimą w zoo też jest ciekawie. Można spotkać "prawie" yeti Zima w zoo wcale nie jest mniej atrakcyjna niż wiosna - przekonują opiekunowie zwierząt z opolskiego ogrodu. Co prawda część mieszkańców przebywa na zimowiskach i nie zobaczymy np. ibisa, kukabury czy argusa malajskiego, ale na spotkanie… » więcej 2023-12-05, godz. 19:30, Wiadomości z regionu "Wolontariat uzależnia". Opole nagrodziło tych, którzy pomagają bezinteresownie Działają, pomagają, wspierają, a dziś (05.12) w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza zostali nagrodzeni. W Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu zorganizowana została gala, podczas której uhonorowano mieszkańców. » więcej 2023-12-05, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Sezon na choinki otwarty. "Coraz mniej kradzieży drzewek w lasach" Cięte, w doniczkach, a może sztuczne - to coroczny dylemat wybierających choinki na święta. » więcej 2023-12-05, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Opole: "Wodna Nuta" ponownie otwarta. Władze MOSiR-u liczą, że tym razem na długo Po ponad dwóch tygodniach przymusowej przerwy kryta pływalnia 'Wodna Nuta' w Opolu znów jest czynna. Przypomnijmy, została zamknięta 21.11 z powodu usterki jednego z elementów uzdatniania wody. Prace konserwacyjno-naprawcze zostały… » więcej 2023-12-05, godz. 11:30, Wiadomości z regionu 38-latek z Opola ponownie trafił do aresztu za posiadanie narkotyków W mieszkaniu przechowywał kilkaset gramów różnych narkotyków, w tym między innymi amfetaminy i klefedronu. Mowa o 38-letnim mężczyźnie, który został zatrzymany przez opolskich funkcjonariuszy. Opolanin przyznał się do stawianych… » więcej
371372373374375376377
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »