Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-12-17, godz. 10:02, Wiadomości z regionu Na nowym stadionie Odry nie tylko sam sport. Będzie można też dobrze zjeść Opolski stadion miejski będzie nie tylko areną sportowych zmagań Odry Opole, ale też miejscem spotkań i pracy. Zakład Komunalny, który w przyszłości będzie zarządcą obiektu rozpoczął właśnie rozmowy z potencjalnymi najemcami… » więcej 2023-12-16, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Wolontariusze ruszyli do rodzin [FILM, ZDJĘCIA] Choć święta dopiero za tydzień, to już dziś (16.12) część mieszkańców poczuje ich magię. W całej Polsce, w tym także na Opolszczyźnie trwa Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. W naszym regionie pomoc trafi do 363 rodzin. » więcej 2023-12-15, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Medaliści młodzieżowych czempionatów nagrodzeni. "Ciężka praca się opłaciła" Najlepsi z najlepszych w regionalnym sporcie młodzieżowym nagrodzeniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. » więcej 2023-12-15, godz. 17:00, Wiadomości z regionu O problemie agresji, przemocy czy uzależnień opowiadali na scenie Sceną Teatru Ekostudio w Opolu zawładnęli młodzi aktorzy. W swoich przedstawieniach poruszyli problem przemocy, agresji czy uzależnień. Dziś (15.12) odbył się Opolski Festiwal Spektakli Profilaktycznych. » więcej 2023-12-15, godz. 17:00, Gospodarka Inauguracja inicjatywy Opolski Startup. Integracja środowiska akademickiego z biznesem Opolski Startup - inicjatywa, która integruje ludzi, produkt i potencjał technologiczny miasta właśnie wystartowała. » więcej
360361362363364365366
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »