Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2023-12-26, godz. 18:03, Wiadomości z regionu Kierowca porzucił samochód i uciekł. Wypadek w Urbanowicach Strażacy z Kędzierzyna-Koźla wyciągali samochód osobowy, który dachował na polu. » więcej 2023-12-26, godz. 11:40, Wiadomości z regionu Awanturnik zatrzymany przy ulicy Dambonia w Opolu Pijany i agresywny mężczyzna awanturuje się na osiedlu Dambonia - informacje takiej treści otrzymał przed południem dyżurny policji w Opolu. » więcej 2023-12-26, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Jest nowy program przeciwdziałania przemocy w Opolu. Ma szerszy zakres Zamiast rodziny, teraz mowa o domu. Opole przyjęło nowy miejski program ochrony osób doznających przemocy, zakrojony do 2030 roku. Zmianie uległo nazewnictwo, ale w praktyce oznacza to rozszerzenie działań. » więcej 2023-12-25, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Pożar domu wielorodzinnego w Górkach. Ogień rozniósł się od rozpalonego kominka? Trwa dogaszanie pożaru parterowego budynku wielorodzinnego w opolskich Górkach. Jak informują strażacy zgłoszenie, że przy ul. Opolskiej pali się dom, wpłynęło od sąsiadów dziś (25.12) o godz. 15:09. » więcej 2023-12-25, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Żołnierskie święta na misji: Brakuje rodziny, ale też przygotowań O domowe smakołyki armia zadba, ale o atmosferę trzeba już postarać się indywidualnie - mówią opolscy logistycy, którym nie jest obce świętowanie Bożego Narodzenia z dala od domu. W tym roku żołnierze z Opola święta spędzają… » więcej
355356357358359360361
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »