Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2024-11-14, godz. 09:00, Kultura i rozrywka "Ta biografia to romans bez szczęśliwych zakończeń". O Marii Skłodowskiej-Curie w MBP w Opolu O książce pt. 'Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie' usłyszymy w ramach 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Jej autorka Katarzyna Zyskowska będzie w czwartek (14.11) gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2024-11-14, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Wernisaż fotografii Stanisława Bobera w czwartek w MŚO w Opolu 'Stanisław Bober. Fotografie' - otwarcie tej wystawy zaplanowano w czwartek (14.11) w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Zobaczymy ponad 400 zdjęć z różnych okresów twórczości tego fotografa, malarza i grafika, który po wojnie trafił… » więcej 2024-11-13, godz. 21:43, Sport i turystyka Eurobus Przemyśl "odjechał" Dremanowi Exlabesie. Porażka po ciężkim boju Dreman Exlabesa Opole Komprachcice przegrał na wyjeździe z Eurobusem Przemyśl 3:4 w zaległym meczu 1. kolejki FOGO Futsal Ekstraklasy. » więcej 2024-11-13, godz. 19:26, Wiadomości z regionu Pieniądze na drogi z rządowego funduszu. "To ponad 13 milionów" Ponad 13 milionów złotych trafiło do 7 powiatów i 4 gmin z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. » więcej 2024-11-13, godz. 17:00, Gospodarka - Bez spalarni odpadów będziemy płacić za śmieci coraz więcej - ostrzega prezydent Opola - Trzeba sobie jasno powiedzieć, że brak spalarni w Opolu to wyższe opłaty za odbiór śmieci - przekonywał dziś (13.11) w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta. Odniósł się do protestów komitetu „Stop… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »