Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-28, 14:30 Autor: Adam Wołek

Warto było walczyć. Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego"

Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Premiera filmu dokumentalnego "Brońmy swego Opolskiego" fot. UMWO
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Jaciek Kaczor i Andrzej Buchowski [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
Janusz Wójcik i prof. Stanisław Nicieja [fot. Adam Wołek]
"Brońmy swego Opolskiego" - to tytuł filmu dokumentalnego o wydarzeniach sprzed 25 lat. Pokaz premierowy odbył się podczas dzisiejszej (28.11) sesji sejmiku.
Jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego.

- Film skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które nie ma prawa pamiętać tych czasów - mówi jeden z reżyserów obrazu Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej. - Spektakularnym sukcesem w mojej ocenie jest to, że do udziału w filmie udało się zaprosić naszych działaczy, bez których nie byłoby skutecznej walki o region. No i wystąpili w nim ówczesny premier Jerzy Buzek i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Dużo pracy wymagało pozyskanie archiwalnych zdjęć - dodał reżyser i dziennikarz Andrzej Buchowski. - Kilka materiałów filmowych udostępnili nam koledzy z redakcji "Schlesien Journal", sporo pozyskaliśmy także z Archiwum Państwowego w Opolu oraz od opolskich fotografów - Jerzego Stemplewskiego czy Romana Hlawacza. Nie zabrakło także fotografii opolan nie związanych z mediami.

- To ważny film, pokazujący historię obrony naszego regionu - powiedział Janusz Wójcik, jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. - Warto było walczyć i protestować. Do dziś wiele miast, które straciły "wojewódzkość" pamięta o tym i brakuje im tej "wojewódzkości".

W walkę o pozostawienie Opolszczyzny na mapie naszego kraju zaangażowane było także środowisko naukowe, bo kilka lat wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu została uniwersytetem. Film w reżyserii Jacka Kaczora i Andrzeja Buchowskiego dostępny jest w internecie.
Jacek Kaczor
Andrzej Buchowski
Janusz Wójcik

Zobacz także

2025-01-13, godz. 15:45, Kultura i rozrywka Rockowa rozgrzewka przed finałem WOŚP. Koncert charytatywny w Opolu To będzie gorąca, rockowa rozgrzewka przed 33. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w sobotę (18.01) w klubie Wyjście Awaryjne w Opolu odbędzie się wyjątkowy koncert z charytatywnym tłem. Muzyczne emocje zapewnią… » więcej 2025-01-13, godz. 14:21, Sport i turystyka Dwóch zawodników Gwardii Opole w składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata Selekcjoner biało-czerwonych Marcin Lijewski ogłosił 18-osobowy skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata. Znalazło się w nim dwóch zawodników Corotop Gwardii Opole - Mateusz Wojdan i Piotr Jędraszczyk. Turniej rozegrany zostanie… » więcej 2025-01-13, godz. 13:22, Wiadomości z regionu Śliskie chodniki - sypią się skargi do straży miejskiej na właścicieli nieruchomości Śnieg i oblodzenie chodników sprawiają, że Straż Miejska w Opolu otrzymuje coraz więcej zgłoszeń o nieodśnieżonych i śliskich nawierzchniach przed posesjami. Funkcjonariusze przypominają, że ten obowiązek spoczywa na właścicielach… » więcej 2025-01-13, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Ponad 280 interwencji na drogach Opolszczyzny. GDDKiA podsumowała weekend 34 jednostki zimowego utrzymania dróg od samego rana pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa na traktach Opolszczyzny. Najwięcej pługosolarek skierowano na południe i północ województwa opolskiego, gdzie sytuacja drogowa jest naj… » więcej 2025-01-12, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Ruszył nabór wniosków do "Marszałkowskich Talentów" 2025 To stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury, ale też dbających o zabytki. Ważne, by przedsięwzięcia odbywały się w województwie opolskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »