We wtorek (18.04) ruszyła sprzedaż biletów na 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa". Spektakle konkursowe będziemy oglądać w dniach od 28 maja do 3 czerwca. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wyłonił 5 tytułów, które zobaczymy na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Przewodniczący komisji artystycznej konkursu "Klasyka Żywa" dr Patryk Kęcki zapowiada, że widzowie mogą spodziewać się bardzo różnorodnych przedstawień. - Z jednej strony chcieliśmy, aby zaistniały teksty romantyczne. Mieliśmy w 2022 "Rok Romantyzmu". Teatry często po te teksty sięgały, dlatego przyjeżdżają do Opola dwa wystawienia "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza. Jedne z nich zostały zrealizowane we Wrocławskim Teatrze Pantomimy przez troje reżyserów, a z drugiej strony przez Wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora, a więc teatry, które nie koniecznie kojarzą się z wystawianiem tego typu tekstów - dodaje.
Jak co roku nie zabraknie wydarzeń towarzyszących Opolskim Konfrontacjom Teatralnym. Wśród nich pokaz spektaklu pt. "Sztuka kochania" na podstawie Michaliny Wisłockiej w reż. Miry Mańki.
- Nie zabraknie też koncertów - mówi Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - Ewenementem jest to, że po raz pierwszy przy otwarciu Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" usłyszymy zespół stworzony przez dwóch członków Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i zawodowych muzyków. Wystąpią w bardzo indywidualnej ekspresji i stylistyce. To, co jest też istotne, bardzo duży nacisk kładziemy na edukację i wspólnie z Centrum Edukacji Teatralnej jesteśmy bardzo dumni, że nie tylko w ciągu roku, ale też w czasie konfrontacji możemy zaprezentować bardzo duży wachlarz propozycji - dodaje.
Spektakle konkursowe, które zobaczymy w tym roku w ramach 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" to: "Ballady i romanse" z Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a także "Ballady i romanse ver. 2022" z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, "Sen srebrny Salomei" z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, "Wyskubki" z Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz "Znachora" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.