Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-03-04, 14:30 Autor: Daniel Klimczak

Kresowe wspomnienia. Nowy cykl w bierkowickim skansenie z udziałem Radia Opole

Spotkanie "Rodem z Kresów. Historie osobiste" w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie "Rodem z Kresów. Historie osobiste" w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie "Rodem z Kresów. Historie osobiste" w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie "Rodem z Kresów. Historie osobiste" w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
W Muzeum Wsi Opolskiej rozpoczął się dziś (04.03) cykl spotkań "Rodem z Kresów. Historie osobiste". W jego ramach zaplanowano 12 wydarzeń, w czasie których będzie można usłyszeć wspomnienia osób, które przybyły na Opolszczyznę po II wojnie światowej.
To część projektu naukowego, którego celem jest uzupełnienie dokumentów upamiętniających czasy II RP i okres tuż po II wojnie światowej o historie naocznych świadków tych wydarzeń. Jak mówi historyk z bierkowickiego skansenu Magdalena Górniak-Bardzik, całość składa się z trzech etapów.

- Po pierwsze, nagranie relacji. Czyli tworzymy taki rodzaj archiwum mówionego. Drugi element to są audycje realizowane przez Radio Opole, reportaże pani Barbary Tyslik. Trzeci element to jest właśnie to spotkanie. Zaczynamy od tych, którzy na tych Kresach jeszcze się urodzili - tłumaczy.

Bohaterką pierwszego spotkania była Barbara Bukład, która na świat przyszła w Kołomyi w 1943 roku. Jak powiedziała obecnym, jej pojawienie się na Opolszczyźnie było dziełem przypadku.

- Byłam małym dzieckiem, dwuletnim, więc ja to wszystko wiem tylko z opowiadań. Nasz transport jechał tydzień. Docelowo byliśmy przeznaczeni do Złotoryi, ale że tutaj pociąg stanął, bo mosty były zerwane, więc moje starsze rodzeństwo rozeszło się po mieście. Siostra znalazła pracę już, tatuś spotkał kolegę, który mu powiedział "A po co będziecie jechać aż do Złotoryi? Tu jest większe miasto". No i zostaliśmy tutaj - wspomina.

Dodajmy, że premiera reportażu z udziałem pani Barbary miała miejsce wczoraj (03.03) o 21:00 w Radiu Opole. Materiał można odsłuchać także na naszej stronie internetowej www.radio.opole.pl.
Magdalena Górniak-Bardzik
Barbara Bukład

Zobacz także

2023-02-17, godz. 17:45, Kultura i rozrywka Badacze historii o I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech Konferencja naukowa poprzedziła otwarcie wystawy pt. 'W setną rocznicę utworzenia I Dzielnicy Związków Polaków w Niemczech'. Wydarzenie zorganizowano w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. » więcej 2023-02-16, godz. 17:21, Gospodarka Byli wiceprezesi WIK pytają o prawdziwy wynik finansowy spółki Byli wiceprezesi Wodociągów i Kanalizacji pytają prezydenta Opola, czy do wyników finansowych spółki za 2022 rok doliczono sporną ich zdaniem opłatę deszczową. Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz zarzucają Arkadiuszowi Wiśniewskiego… » więcej 2023-02-16, godz. 17:18, Wiadomości z regionu 60. edycja KFPP pieczętuje współpracę Radia Opole i Muzeum Polskiej Piosenki Wspólną wystawę i wspólne projekty będą realizować Radio Opole i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu w ramach 60-lecia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Prezes naszej rozgłośni i dyrektor muzeum podpisali dziś (16.02) porozumienie… » więcej 2023-02-15, godz. 16:33, Kultura i rozrywka Wystawa "0 euro" w Galerii WuBePe w Opolu Wystawę '0 euro' można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Została stworzona przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Przedstawia banknoty okolicznościowe o nominale 0 euro. Ich drukowanie zapoczątkowała mennica… » więcej 2023-02-15, godz. 12:50, Wiadomości z regionu Opolski MOPR szuka rodziców zastępczych z Ukrainy. W przygotowaniu dla nich jest mieszkanie chronione Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu przygotowuje kolejne mieszkanie chronione. Tym razem ma ono służyć ukraińskiej rodzinie zastępczej, która zdecyduje się na opiekę. Osoby zainteresowane pieczą zastępczą są pilnie poszukiwane… » więcej
675676677678679680681
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »