Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-03-05, 11:34 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: wielki aplauz dla (nie)zapomnianej muzyki polskiej [ZDJĘCIA]

Piotr Sałajczyk, Sebastian Perłowski i Orkiestra Symfoniczna Filhamonii Opolskiej im. Józefa Elsnera podczas koncertu (04.03) z zapomnianą muzyką muzyką polską [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Piotr Sałajczyk, Sebastian Perłowski i Orkiestra Symfoniczna Filhamonii Opolskiej im. Józefa Elsnera podczas koncertu (04.03) z zapomnianą muzyką muzyką polską [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wzruszenia, ukraiński akcent i owacyjne przyjęcie Symfonii c-moll Franciszka Mireckiego - tak w skrócie można opisać piątkowy (04.03) koncert symfoniczny w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, podczas którego orkiestrę poprowadził Sebastian Perłowski.
- Duże wrażenia, bardzo - przyznaje uczestniczka koncertu. - Muzyka Mireckiego słabo znana, ale przepiękna. W ogóle orkiestra i dyrygent przesympatyczny i przeuroczy, napracował się dzisiaj dużo. Przyszłam dzisiaj, żeby trochę odetchnąć, bo oglądam telewizję i te widoki są bardzo przerażające. W ostatniej chwili prawie kupiłam bilet, żeby właśnie odetchnąć od tego wszystkiego.

W trakcie koncertu dyrygent podzielił się z publicznością informacjami o realnych trudnościach muzyków z materiałami muzycznymi, ale też chęcią i determinacją, by promować muzykę polską i szczególnie tę mniej znaną wyciągać na światło dzienne.

- Jesteście wyjątkową publicznością, ale też dziś jest bardzo wyjątkowy koncert - powiedział w trakcie koncertu Sebastian Mirecki. - Chcę Wam, drodzy państwo, podziękować, dlatego, że przyszliście na muzykę polską, muzykę nieznaną, no może poza Moniuszką. Chcę państwu podziękować, że przyszliście nie na Beethovena, nie na Mozarta, choć też trzeba chodzić, ale że państwo szczególnie przyszli właśnie na ten koncert, który jest koncertem niełatwym, ponieważ nie możemy tutaj dywagować na temat wysublimowanej artykulacji i różnic interpretacji, ponieważ praktycznie, chcę państwu powiedzieć, że właściwie będziecie państwo pierwszą publicznością w Polsce, która usłyszy symfonię Mireckiego.

- Dla mnie był to bardzo dobry wieczór - przyznaje uczestnik wydarzenia. - Nawet ze względu na to, że czysto fizycznie mogłem sobie odpocząć słuchając takiej muzyki i jestem bardzo zadowolony. Wracam z dobrym nastrojem do domu.

Dodajmy, że na początku koncertu orkiestra odegrała hymn Ukrainy, a tuż po uwerturze do opery "Halka" Stanisława Moniuszki, zabrzmiał Koncert fortepianowy Es-dur op. 60 Władysława Żeleńskiego. Partie solowe wykonał Piotr Sałajczyk, który nie krył, że w obecnej sytuacji nie jest łatwo koncertować.

- To, co się dzieje, jest w sercach nas wszystkich - mówi pianista. - I muszę powiedzieć, że nawet ciężko się skoncentrować i ciężko myśleć o czym innym. Jest pewne zadanie do wykonania, gramy też muzykę polską, niosącą w tamtym czasie nadzieję, w czasie niewoli. I chodzi właściwie m.in. o tego najeźdźcę, który w tej chwili chce zniewolić naród Ukrainy, także jesteśmy cały czas myślami i sercami tam.

Obszerniejszej relacji z koncertu, objętego patronatem Radia Opole, będzie można posłuchać w niedzielnej (06.03) audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA, po godzinie 12:00.
Sebastian Perłowski - wprowadzenie do drugiej części koncertu
Uczestnicy koncertu
Piotr Sałajczyk

Zobacz także

2022-03-02, godz. 16:00, Wiadomości z regionu W USK w Opolu trwa montaż nowego rezonansu magnetycznego. Urządzenie waży prawie 8 ton Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dotarł ważący prawie osiem ton nowy rezonans magnetyczny. Montaż urządzenia w Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych potrwa kilka dni. » więcej 2022-03-02, godz. 14:13, Wiadomości z regionu "Zbrodnia ze szczególnym okrucieństwem". Sprawa podwójnego zabójstwa i podpalenia mieszkania przy ul. Dubois w Opolu na wokandzie W Sądzie Rejonowym w Opolu ruszył proces trzech obcokrajowców oskarżonych o zabójstwo dwóch mężczyzn w mieszkaniu przy ul. Dubois w Opolu. Na ławie oskarżonych zasiadło dwóch Mołdawian Ion C. i Artion R. oraz Ukrainiec Roman V… » więcej 2022-03-02, godz. 11:58, Wiadomości z regionu Policjant z Opola przyjął do swojego domu rodzinę uchodźców z Ukrainy Opolscy policjanci pomagają uchodźcom z Ukrainy nie tylko na granicy polsko-ukraińskiej, ale także sami przyjmują rodziny we własnych domach. St. sierż. Tomasz Kierat z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu zaoferował… » więcej 2022-03-02, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Radio Opole na polsko-ukraińskiej granicy. Do Polski wjechało już ponad 450 tys. uchodźców [FILM, ZDJĘCIA] Uchodźcy z Ukrainy docierają pociągami na dworzec w Przemyślu. Tutaj otrzymują podstawowe informacje, ciepłe napoje oraz pomoc. Na peronach oczekują też na dalszą podróż w głąb Polski. Według Straży Granicznej, od początku… » więcej 2022-03-02, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Rosyjska inwazja na Ukrainie. Wiceminister Ociepa: "Nie ma zgody na zmienianie granic siłą, zabijanie cywilów" - Trwa dyplomatyczna ofensywa nie tylko polskiego rządu i Prezydenta RP w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nie jesteśmy stroną wojny, ale jednoznacznie opowiadamy się za Ukrainą - powiedział w 'Porannej rozmowie Radia Opole' wiceminister… » więcej
1020102110221023102410251026
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »