"Piekło zagłady, siła życia" to wystawa, którą otworzono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ukazuje ona obóz zagłady w Treblince widziany oczyma jego więźnia, polsko-izraelskiego artysty - Samuela Willenberga. Na ekspozycji można oglądać rzeźby oraz rysunki, a także zapoznać się z informacjami historycznymi.
- Twórca prac to bardzo ciekawa postać - mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępczyni dyrektorki Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. - Samuel Willenberg to także uczestnik wojny obronnej 1939 roku, młody 16-latek, który przyłącza się do walk przeciwko Armii Czerwonej. To człowiek, który bierze udział w buncie w Treblince, który wybucha w sierpniu 1943 roku. To uczestnik Powstania Warszawskiego. Człowiek o bardzo bogatej biografii. Jak mówi jego żona, nasz gość honorowy, Ada Krystyna Willenberg, to wielki polski patriota - dodaje.
- Wystawie będą także towarzyszyć warsztaty edukacyjne, w których mogą brać udział szkoły - mówi Ewelina Klimczak z muzeum. - Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przygotowaliśmy warsztaty i zajęcia w wersji online. Podczas tych zajęć będą mogli poćwiczyć swoją wiedzę historyczną, ale także zmierzyć się z elementami opisu dzieła sztuki, w tym przypadku rzeźby. Pojawią się także elementy kształtujące empatię - dodaje.
Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu można oglądać ją do 31. marca. Grupy szkolne mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w warsztatach pod adresem: edukacja@cmjw.pl