Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-01-27, 17:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Zagłada oczami artysty. Wystawa w CMJW w Opolu

Na moment przed otwarciem wystawy... [fot. Katarzyna Zawadzka]
Na moment przed otwarciem wystawy... [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wystawa "Piekło zagłady, siła życia" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wystawa "Piekło zagłady, siła życia" [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Piekło zagłady, siła życia" to wystawa, którą otworzono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ukazuje ona obóz zagłady w Treblince widziany oczyma jego więźnia, polsko-izraelskiego artysty - Samuela Willenberga. Na ekspozycji można oglądać rzeźby oraz rysunki, a także zapoznać się z informacjami historycznymi.
- Twórca prac to bardzo ciekawa postać - mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępczyni dyrektorki Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. - Samuel Willenberg to także uczestnik wojny obronnej 1939 roku, młody 16-latek, który przyłącza się do walk przeciwko Armii Czerwonej. To człowiek, który bierze udział w buncie w Treblince, który wybucha w sierpniu 1943 roku. To uczestnik Powstania Warszawskiego. Człowiek o bardzo bogatej biografii. Jak mówi jego żona, nasz gość honorowy, Ada Krystyna Willenberg, to wielki polski patriota - dodaje.

- Wystawie będą także towarzyszyć warsztaty edukacyjne, w których mogą brać udział szkoły - mówi Ewelina Klimczak z muzeum. - Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przygotowaliśmy warsztaty i zajęcia w wersji online. Podczas tych zajęć będą mogli poćwiczyć swoją wiedzę historyczną, ale także zmierzyć się z elementami opisu dzieła sztuki, w tym przypadku rzeźby. Pojawią się także elementy kształtujące empatię - dodaje.

Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu można oglądać ją do 31. marca. Grupy szkolne mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w warsztatach pod adresem: edukacja@cmjw.pl
Renata Kobylarz-Buła
Ewelina Klimczak

Zobacz także

2022-01-27, godz. 12:40, Kultura i rozrywka Spotkanie z profesorem Franciszkiem Markiem w Opolu Stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole zaprasza na spotkanie z profesorem Franciszkiem Markiem. Opolska organizacja patriotyczna będzie po raz kolejny gościć tego znanego naukowca, a tym razem spotkanie nosi tytuł 'Syn Ziemi Śląskiej'. » więcej 2022-01-27, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Zmiana rozkładu jazdy autobusów MZK Opole. Wśród przyczyn zwolnienia lekarskie kierowców i nauka zdalna MZK Opole zmienia od czwartku (27.01) rozkład jazdy. Autobusy będą kursować według godzin przypisanych na robocze dni wakacyjne. » więcej 2022-01-26, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Mimo pandemii w USK w ubiegłym roku wykonano kilkanaście pobrań narządów. 26 stycznia to Dzień Transplantacji Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rocznie wykonuje kilkanaście pobrań narządów do transplantacji. To daje szansę na uratowanie życia kilkudziesięciu osobom w kraju. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przy… » więcej 2022-01-26, godz. 18:45, Wiadomości z regionu "Zdarzają się pasażerowie krnąbrni, a inni okazują skruchę". Wspólna akcja MZK Opole i policji w sprawie maseczek O obowiązku zasłaniania ust i nosa w autobusach MZK Opole przypominali dziś kontrolerzy biletów wraz z policjantami. Tematem zajęliśmy się w magazynie Reporterskie Tu i Teraz. » więcej 2022-01-26, godz. 18:15, Kultura i rozrywka Potomkowie ekspatriantów i autochtonów opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z wysiedleniami „Wszystko jest, tylko ludzi nie ma. Przesiedlenia w latach 1945-1947 we wspomnieniach mieszkańców Ziemi Prudnickiej” - to tytuł najnowszej książki prudnickiego muzeum. Zawiera ona relacje ekspatriantów z Kresów oraz wysiedlonych… » więcej
1051105210531054105510561057
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »