Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-01-27, 17:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Zagłada oczami artysty. Wystawa w CMJW w Opolu

Na moment przed otwarciem wystawy... [fot. Katarzyna Zawadzka]
Na moment przed otwarciem wystawy... [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wystawa "Piekło zagłady, siła życia" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wystawa "Piekło zagłady, siła życia" [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Piekło zagłady, siła życia" to wystawa, którą otworzono w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ukazuje ona obóz zagłady w Treblince widziany oczyma jego więźnia, polsko-izraelskiego artysty - Samuela Willenberga. Na ekspozycji można oglądać rzeźby oraz rysunki, a także zapoznać się z informacjami historycznymi.
- Twórca prac to bardzo ciekawa postać - mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępczyni dyrektorki Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. - Samuel Willenberg to także uczestnik wojny obronnej 1939 roku, młody 16-latek, który przyłącza się do walk przeciwko Armii Czerwonej. To człowiek, który bierze udział w buncie w Treblince, który wybucha w sierpniu 1943 roku. To uczestnik Powstania Warszawskiego. Człowiek o bardzo bogatej biografii. Jak mówi jego żona, nasz gość honorowy, Ada Krystyna Willenberg, to wielki polski patriota - dodaje.

- Wystawie będą także towarzyszyć warsztaty edukacyjne, w których mogą brać udział szkoły - mówi Ewelina Klimczak z muzeum. - Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przygotowaliśmy warsztaty i zajęcia w wersji online. Podczas tych zajęć będą mogli poćwiczyć swoją wiedzę historyczną, ale także zmierzyć się z elementami opisu dzieła sztuki, w tym przypadku rzeźby. Pojawią się także elementy kształtujące empatię - dodaje.

Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu można oglądać ją do 31. marca. Grupy szkolne mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w warsztatach pod adresem: edukacja@cmjw.pl
Renata Kobylarz-Buła
Ewelina Klimczak

Zobacz także

2022-02-10, godz. 10:59, Wiadomości z regionu Większość pacjentów z COVID-19 na Oddział Zakaźny w Opolu trafia przez inne dokuczliwe choroby towarzyszące Oddział Zakaźny przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, który dysponuje 30 miejscami dla pacjentów z COVID-19 jest zapełniony. Jak informuje jego ordynator dr Wiesława Błudzin może to mieć związek z uwalnianiem łóżek dla pacjentów… » więcej 2022-02-10, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ruszyła budowa tężni solankowej w Opolu. Koszt inwestycji to ponad 5,5 mln złotych W Opolu powstaje pierwsza tężnia solankowa. Przedstawiciele ratusza informują, że prace już się rozpoczęły, a pierwsze efekty mają być widoczne z początkiem 2023 roku. Obiekt będzie zlokalizowany u zbiegu ulicy Lwowskiej i Tarnopolskiej… » więcej 2022-02-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To forma ataku politycznego". Wojewoda o krytyce marszałka Buły na temat Polskiego Ładu i walce z pandemią 'Oceniam tę wypowiedź jako nierzeczywistą'. Tak wojewoda Sławomir Kłosowski odniósł się w Otwartym Mikrofonie Radia Opole do krytyki marszałka Andrzeja Buły, co do działań rządu odnośnie Polskiego Ładu i walki z pandemią. » więcej 2022-02-09, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Opole: zakochani ponownie postanowili powiesić swoje kłódki na Moście Groszowym. "Będą one demontowane" Długo nie trzeba było czekać. 'Kłódki miłości' powróciły na Most Groszowy w Opolu. Choć wieszanie ich tam jest nielegalne, to jak widać zakochanym, to nie przeszkadza. Przypomnijmy, że kłódki zdemontowane zostały już dwa lata… » więcej 2022-02-09, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Zadzwoń i zasięgnij bezpłatnej porady eksperta dotyczącej Polskiego Ładu i rozliczenia PIT. Ruszyła wspólna akcja KAS i Radia Opole Radio Opole we współpracy z Krajową Administracją Skarbową rozpoczęło dziś (09.02) cykl akcji bezpłatnych porad dotyczących nowych przepisów podatkowych wynikających z Polskiego Ładu. W ramach akcji słuchacze mają możliwość… » więcej
1040104110421043104410451046
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »