Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-23, 22:36 Autor: Wiktoria Konieczna

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych: "Twarze Opola" powracają

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych [fot. Mariusz Majeran]
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych [fot. Mariusz Majeran]
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych: "Twarze Opola" powracają [fot. materiały organizatora]
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych: "Twarze Opola" powracają [fot. materiały organizatora]
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych powraca z cyklem kulturalnym "Twarze Opola". Podczas piątkowego spotkania (26.11) mieszkańcy stolicy regionu będą wspominać postać Tadeusza Podkówki, który żył w latach 1922-2004. Był leśnikiem, znanym myrmekologiem i działaczem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu.
W wydarzeniu wezmą udział Wiktor Koncewicz i Mieczysław Drapała, a poprowadzi je Harry Duda.

Postać Tadeusza Podkówki przybliża Dominik Marcinkowski z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.

- Ojciec Tadeusza Podkówki - Stefan, przed rokiem 1939 był komendantem policji, a po 17 września został zagarnięty do radzieckiej niewoli, gdzie wiosną 1940 roku został zamordowany. Po roku 1989 Tadeusz Podkówka zaangażował się w upamiętnianie losów swojego ojca, m.in. uczestniczył w położeniu kamieni węgielnych na cmentarzu w Katyniu. Dzięki jego pracy na opolskim cmentarzu Półwsi powstał pomnik Golgoty Wschodu - dodaje Marcinkowski.

Spotkanie zaplanowano na piątek (26.11) na godzinę 17.00 w siedzibie muzeum przy ulicy Minorytów 3. Liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie to będzie również transmitowane w mediach społecznościowych CMJW.
Dominik Marcinowski

Zobacz także

2021-11-22, godz. 18:39, Gospodarka Elektrownia Opole ponownie wyróżniona za stosowanie wysokich standardów ekologicznych Elektrownia Opole otrzymała europejski certyfikat EMAS. To dokument przyznawany podmiotom wdrażającym najlepsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji. » więcej 2021-11-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Mimo upływu lat, warto do tych wydarzeń wracać". W Opolu odbędzie się konferencja poświęcona opozycji antykomunistycznej trzech państw 'Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy'. To temat tegorocznej edycji Colloquium Opole. Wydarzenie, które organizowane jest przez Instytut… » więcej 2021-11-22, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Opole: kolejne przypadki koronawirusa w przedszkolach i szkołach. 730 osób na kwarantannie lub pod dozorem epidemiologicznym Kolejne przypadki COVID-19 w opolskich placówkach edukacyjnych. Ratusz potwierdził zakażenia w łącznie 16 przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. » więcej 2021-11-22, godz. 16:17, Wiadomości z regionu Samoobsługowy kiosk profilaktyczny stanął w opolskim oddziale NFZ W opolskim oddziale NFZ przy ul. Ozimskiej stanął kiosk profilaktyczny. W samoobsługowym punkcie dorośli mogą bezpłatnie wykonać pomiar tkanki tłuszczowej, wagi, BMI czy ciśnienia. To nowa akcja prozdrowotna prowadzona przez NFZ i… » więcej 2021-11-22, godz. 14:33, Patronaty - polecamy Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej… Instytut Śląski w Opolu zaprasza na międzynarodową konferencję naukową z cyklu Colloquium Opole, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada. Jej tematem przewodnim będzie dziedzictwo polskiej, czeskiej i niemieckiej opozycji antykomunistycznej… » więcej
1113111411151116111711181119
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »