Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-10, 22:16 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nowe spojrzenie na muzyczną historię "Mazurka Dąbrowskiego". Za nami niecodzienne wydarzenie w opolskiej PSM [ZDJĘCIA]

Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Historyczne warianty melodii i tekstów polskiego hymnu państwowego zabrzmiały (10.11) w przededniu Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu. Kompozycje, wykonane przez młodzież i nauczycieli opolskiej szkoły muzycznej, były integralną częścią wykładu zatytułowanego "Na jaką melodię Józef Wybicki odśpiewał «Pieśń legionów polskich we Włoszech»", jaki specjalnie na tę okazję przygotował i wygłosił wybitny polski muzykolog prof. Maciej Gołąb, autor książki "Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu", która wkrótce ukaże się drukiem.
- Ja jestem przede wszystkim poruszony poziomem prezentacji dzisiaj - przyznaje prof. Maciej Gołąb - To był naprawdę wzruszający moment, jak mogliśmy po tych prawie 200 latach od wydania tych źródeł po raz pierwszy je usłyszeć. Konstytucyjny inwariant nam unifikuje ten hymn, a tu chodzi o to, abyśmy mieli dostęp do wszystkich jego historycznych inkarnacji. Był różnie śpiewany w XIX wieku. Co więcej, przecież pierwsze słowno-muzyczne wydanie naszego hymnu, to jest wydanie francuskie, z tekstem francuskim jako pierwszym. Polski był drugim językiem w tym pierwszym wydaniu.

Dodajmy, że zaprezentowany w Opolu wykład, wzbogacony prezentacjami muzycznymi, został nie tylko objęty patronatem medialnym, ale także zarejestrowany przez Radio Opole. Więcej na ten temat będzie można usłyszeć 18 listopada w audycji "Rewiry kultury", a retransmisja wydarzenia odbędzie się 21 listopada w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA.
prof. Maciej Gołąb

Zobacz także

2021-11-06, godz. 17:09, Kultura i rozrywka W opolskiej MBP dyskutowano o przyszłości rozrywki. W trakcie panelu sporo miejsce poświęcono zmianie sposobu konsumpcji treści Jaka będzie przyszłość szeroko pojętej rozrywki? Odpowiedzi na to pytanie próbowano dziś (06.11) znaleźć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, gdzie odbył się panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniu. » więcej 2021-11-06, godz. 16:39, Wiadomości z regionu Zmiana warty na szczycie opolskiego PSL-u. Po 17 latach Stanisław Rakoczy odchodzi z funkcji prezesa. Zastąpi go Marcin Oszańca Marcin Oszańca został nowym liderem opolskich struktur PSL. To wynik dzisiejszych (06.11) wyborów wewnątrzpartyjnych. Oszańca dostał 85 głosów poparcia. 11 głosujących poparło Adama Warzechę, szefa powiatowych struktur PSL w O… » więcej 2021-11-06, godz. 15:42, Kultura i rozrywka Opolanie tłumnie przybyli na spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem 'A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy' - taki był tytuł spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem. Goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedzieli o książce, która ma formę wywiadu… » więcej 2021-11-06, godz. 14:29, Wiadomości z regionu Zespół Śląsk zagrał w hołdzie dla Karola Cebuli w opolskiej katedrze. "Bardzo kochał nasz zespół" [ZDJĘCIA] W opolskiej katerze uczczono dziś (06.11) pamięć strzeleckiego przedsiębiorcy i filantropa Karola Cebuli. W świątyni odprawiono mszę w jego intencji połączoną z występem Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. » więcej 2021-11-06, godz. 12:00, Wiadomości z regionu V Światowy Dzień Ubogich w Opolu w skromnej formie, ale z poczęstunkiem w ogrodzie kurii Przed nami V Światowy Dzień Ubogich w Opolu. W niedzielę 14 listopada po mszy w katedrze opolskiej osoby samotne, ubogie i bezdomne będą mogły przyjść do ogrodu przy kurii na poczęstunek. Na wydarzenie zaprasza biskup Andrzej Czaja… » więcej
1135113611371138113911401141
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »