Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-10, 22:16 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nowe spojrzenie na muzyczną historię "Mazurka Dąbrowskiego". Za nami niecodzienne wydarzenie w opolskiej PSM [ZDJĘCIA]

Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wykład prof. Macieja Gołąba w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Historyczne warianty melodii i tekstów polskiego hymnu państwowego zabrzmiały (10.11) w przededniu Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu. Kompozycje, wykonane przez młodzież i nauczycieli opolskiej szkoły muzycznej, były integralną częścią wykładu zatytułowanego "Na jaką melodię Józef Wybicki odśpiewał «Pieśń legionów polskich we Włoszech»", jaki specjalnie na tę okazję przygotował i wygłosił wybitny polski muzykolog prof. Maciej Gołąb, autor książki "Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu", która wkrótce ukaże się drukiem.
- Ja jestem przede wszystkim poruszony poziomem prezentacji dzisiaj - przyznaje prof. Maciej Gołąb - To był naprawdę wzruszający moment, jak mogliśmy po tych prawie 200 latach od wydania tych źródeł po raz pierwszy je usłyszeć. Konstytucyjny inwariant nam unifikuje ten hymn, a tu chodzi o to, abyśmy mieli dostęp do wszystkich jego historycznych inkarnacji. Był różnie śpiewany w XIX wieku. Co więcej, przecież pierwsze słowno-muzyczne wydanie naszego hymnu, to jest wydanie francuskie, z tekstem francuskim jako pierwszym. Polski był drugim językiem w tym pierwszym wydaniu.

Dodajmy, że zaprezentowany w Opolu wykład, wzbogacony prezentacjami muzycznymi, został nie tylko objęty patronatem medialnym, ale także zarejestrowany przez Radio Opole. Więcej na ten temat będzie można usłyszeć 18 listopada w audycji "Rewiry kultury", a retransmisja wydarzenia odbędzie się 21 listopada w audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA.
prof. Maciej Gołąb

Zobacz także

2021-11-10, godz. 11:14, Wiadomości z regionu Opole również doczekało się lodówki społecznej. Stanęła przy PCK Nie wyrzucaj - podziel się. Również w Opolu z inicjatywy PCK uruchomiono tzw. społeczną lodówkę. Urządzenie ustawiono przed siedzibą organizacji przy ulicy Sienkiewicza 2. Działać będzie cały rok, a produkty można w niej umieszczać… » więcej 2021-11-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Zakasali rękawy, wzięli szpadle w dłoń i... posadzili las. Pracownicy Poczty Polskiej pomogli leśnikom Posadzić las może każdy. Z takiego założenia wyszli pracownicy Poczty Polskiej, którzy razem z leśnikami postanowili odtworzyć las w Dębskiej Kuźni. W latach 2015-2019 susza niekorzystnie wpłynęła między innymi na sosnę. Teraz… » więcej 2021-11-10, godz. 07:59, Sport i turystyka Roślinny azyl w miejskiej dżungli. Rozmowa z Magdaleną Starczewską w RO 3 Jak w miejskiej dżungli stworzyć sobie azyl pełen roślin? O to zapytaliśmy miłośniczkę kwiatów Magdalenę Starczewską, która oprowadziła nas po swoim mieszkaniu. Rośliny domowe mogą bowiem nie tylko pięknie wyglądać, ale tworzyć… » więcej 2021-11-09, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Wolontariusze TOZ odebrali prawie 30 chorych kotów syjamskich z pseudohodowli w Opolu. "Większość zwierząt jest odwodnionych i ma problemy z oczami" Wolontariusze Towarzystwa Opieki nad zwierzętami w asyście policji odebrali kolejnych 26 chorych i cierpiących kotów. Tym razem zwierzęta były przetrzymywane nie w mieszkaniu przy ul. Luboszyckiej, ale w ciasnym i zimnym garażu. » więcej 2021-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Zmiany na Oleskiej w Opolu. Od środy nie przejedziemy pod wiaduktem kolejowym Od jutra (10.11) do piątku nie przejedziemy ulicą Oleską pod wiaduktem kolejowym. Przyczyną zmiany organizacji ruchu są roboty drogowe przy styku z ulicą Bohaterów Monte Cassino. » więcej
1130113111321133113411351136
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »