Jaka będzie przyszłość szeroko pojętej rozrywki? Odpowiedzi na to pytanie próbowano dziś (06.11) znaleźć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, gdzie odbył się panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniu.
W dyskusji wzięli udział przedstawiciele mediów, instytucji kultury oraz badacze. Sporo miejsca poświęcono w niej zmianom w sposobie konsumowania treści, które dokonały się na przestrzeni ostatnich lat.
Zdaniem socjologa, medioznawcy, a obecnie także dziennikarza Radia Doxa Marcina Polusa, w najbliższym czasie na tę dziedziną naszego życia w coraz większym stopniu będą miały wpływ nowe technologie.
- Przyszłość rozrywki leży w tym, co niemal wszyscy mamy już dzisiaj w kieszeni. To smartfony będą nam dyktować, w którą stronę nasze zainteresowania mają pójść. Tutaj mam na myśli przede wszystkim sztuczną inteligencję. Te algorytmy, które już wszyscy mamy w swoich smartfonach zainstalowane firmowo, a którym nieświadomie sami również się poddajemy instalując je na własne życzenie i na własne życzenie tracąc własne zdanie - zauważa.
Z kolei gospodarz programu Dobre Granie w Radiu Opole Tomasz Wojtyłko zwraca uwagę, że ważne dla przyszłości rozrywki będą również sposoby wynagradzania czy promowania twórców.
- Ważna jest też rola dystrybucji muzyki, filmów, książek, jeżeli chodzi o to, jak te dobra kultury odbieramy, dlatego, że one mają bardzo duży wpływ na to, jak na przykład artyści funkcjonują. Czy mogą żyć tylko z tworzenia dla nas sztuki, czy muszą jednak szukać dodatkowych zajęć. No i też bardzo ważny jest sposób, w jaki podchodzimy do wynagrodzenia osób, które powodują te nasze uniesienia - dodaje.
W panelu zabrali głos także Grzegorz Miszkiel, Marcin Janocha oraz Katarzyna Borucka. Debata była częścią akcji pod nazwą Cyberpunch. W jej ramach jeszcze dziś (06.11) w klubie Wyjście Awaryjne w Opolu o 21:00 klubowe show. Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.