Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-06, 15:42 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolanie tłumnie przybyli na spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
"A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy" - taki był tytuł spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem. Goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedzieli o książce, która ma formę wywiadu rzeki. Autorzy rozmawiają w niej o tym, z czego śmieją się Polacy. Zastanawiają się także nad tym, co śmieszyło nas dawniej, a na co dziś patrzymy już inaczej.
- Dziś żarty stają się coraz krótsze - zauważa Michał Ogórek. - Dziś wszystko musi być takie na już, jak te wszystkie tweety, to musi natychmiast działać. Nikt się nad tym za bardzo nie pochyla, nie zastanawia. Ja na przykład nie wyobrażam sobie, żeby Jeremi Przybora pisał te swojej teksty z dnia na dzień. Nie można napisać programu kabaretu w ciągu jednego czy dwóch dni, bo to jest po prostu niemożliwe. To dzieje się kosztem jakości - zaznacza.

W rozmowie z dziennikarzami prof. Bralczyk zwrócił uwagę, że słowo "przekleństwo" zmieniło swoje znaczenie. - Dziś przeklinając nie sprawiamy, że ktoś staje się przeklęty, a tylko co najwyżej razimy jego ucho wulgaryzmami, a cóż to za przekleństwa. Kiedyś chyba bardziej serio traktowaliśmy zachowania językowe złorzeczenie, przeklinanie, wyklinanie, które pociągały za sobą różne skutki, nawet czasami prawne, bo taki wyklęty syn nie mógł odziedziczyć - dodaje.

Spotkanie odbyło się w ramach 19. Opolskiej Jesieni Literackiej. Kolejnym wydarzeniem ma być otwarcie wystawy pt. "Plakat i literatura" Patrycji Longawy. Wernisaż w poniedziałek (8.11) o godz. 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Nasza rozgłośnia jest patronem medialnym.
Michał Ogórek
prof. Jerzy Bralczyk

Zobacz także

2021-11-05, godz. 06:45, Gospodarka W przyszłym roku WiK zamierza wprowadzić system zdalnego odczytu liczników poboru wody Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu planuje wprowadzić w przyszłym roku system do zdalnego odczytu wodomierzy. Wstępnie jego koszt oszacowano od 3 do 5 mln złotych. Wiceprezes WiK Sebastian Paroń zwraca uwagę, że dzięki odejściu… » więcej 2021-11-05, godz. 06:30, Wiadomości z regionu Choć temperatury plusowe, to wielu potrzebujących korzysta już z pomocy opolskich instytucji. Noclegownia w Opolu już osiąga 80 proc. obłożenia - Tak zwany sezon zimowy zaczął się w tym roku wcześniej - mówią przedstawiciele instytucji, które pomagają osobom bezdomnym i potrzebującym. Takich miejsc w Opolu nie brakuje. Nie brakuje w nich także miejsc do spożycia posiłku… » więcej 2021-11-04, godz. 16:35, Wiadomości z regionu Paweł Domagała zagra dla Domu Nadziei w Opolu. Można już kupić bilety cegiełki Paweł Domagała zagra dla Domu Nadziei 27 listopada. Koncert charytatywny odbędzie się w auli Wydziału Teologicznego UO przy ul. Drzymały 1 i zastąpi występ zaplanowany w tym samym terminie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Op… » więcej 2021-11-04, godz. 13:45, Sport i turystyka Żużel: lider z 2021 zostaje. Pierwszy kontrakt Kolejarza Opole Jacob Thorssell będzie bronił barw Kolejarz Opole w 2022 roku. Szwed przedłużył umowę, która obowiązywała z klubem w minionym sezonie. » więcej 2021-11-04, godz. 09:29, Wiadomości z regionu Szpital w Kędzierzynie-Koźlu ostatni do przekształcenia w placówkę covidową Mimo zwiększającej się liczby osób z koronawirusem, oddala się wizja przekształcenia szpitala w Kędzierzynie-Koźlu w placówkę covidową. Według planów, które wojewoda opublikował z początkiem października, kozielska lecznica… » więcej
1138113911401141114211431144
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »