Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-06, 15:42 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolanie tłumnie przybyli na spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
"A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy" - taki był tytuł spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem. Goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedzieli o książce, która ma formę wywiadu rzeki. Autorzy rozmawiają w niej o tym, z czego śmieją się Polacy. Zastanawiają się także nad tym, co śmieszyło nas dawniej, a na co dziś patrzymy już inaczej.
- Dziś żarty stają się coraz krótsze - zauważa Michał Ogórek. - Dziś wszystko musi być takie na już, jak te wszystkie tweety, to musi natychmiast działać. Nikt się nad tym za bardzo nie pochyla, nie zastanawia. Ja na przykład nie wyobrażam sobie, żeby Jeremi Przybora pisał te swojej teksty z dnia na dzień. Nie można napisać programu kabaretu w ciągu jednego czy dwóch dni, bo to jest po prostu niemożliwe. To dzieje się kosztem jakości - zaznacza.

W rozmowie z dziennikarzami prof. Bralczyk zwrócił uwagę, że słowo "przekleństwo" zmieniło swoje znaczenie. - Dziś przeklinając nie sprawiamy, że ktoś staje się przeklęty, a tylko co najwyżej razimy jego ucho wulgaryzmami, a cóż to za przekleństwa. Kiedyś chyba bardziej serio traktowaliśmy zachowania językowe złorzeczenie, przeklinanie, wyklinanie, które pociągały za sobą różne skutki, nawet czasami prawne, bo taki wyklęty syn nie mógł odziedziczyć - dodaje.

Spotkanie odbyło się w ramach 19. Opolskiej Jesieni Literackiej. Kolejnym wydarzeniem ma być otwarcie wystawy pt. "Plakat i literatura" Patrycji Longawy. Wernisaż w poniedziałek (8.11) o godz. 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Nasza rozgłośnia jest patronem medialnym.
Michał Ogórek
prof. Jerzy Bralczyk

Zobacz także

2021-11-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Zakasali rękawy, wzięli szpadle w dłoń i... posadzili las. Pracownicy Poczty Polskiej pomogli leśnikom Posadzić las może każdy. Z takiego założenia wyszli pracownicy Poczty Polskiej, którzy razem z leśnikami postanowili odtworzyć las w Dębskiej Kuźni. W latach 2015-2019 susza niekorzystnie wpłynęła między innymi na sosnę. Teraz… » więcej 2021-11-10, godz. 07:59, Sport i turystyka Roślinny azyl w miejskiej dżungli. Rozmowa z Magdaleną Starczewską w RO 3 Jak w miejskiej dżungli stworzyć sobie azyl pełen roślin? O to zapytaliśmy miłośniczkę kwiatów Magdalenę Starczewską, która oprowadziła nas po swoim mieszkaniu. Rośliny domowe mogą bowiem nie tylko pięknie wyglądać, ale tworzyć… » więcej 2021-11-09, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Wolontariusze TOZ odebrali prawie 30 chorych kotów syjamskich z pseudohodowli w Opolu. "Większość zwierząt jest odwodnionych i ma problemy z oczami" Wolontariusze Towarzystwa Opieki nad zwierzętami w asyście policji odebrali kolejnych 26 chorych i cierpiących kotów. Tym razem zwierzęta były przetrzymywane nie w mieszkaniu przy ul. Luboszyckiej, ale w ciasnym i zimnym garażu. » więcej 2021-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Zmiany na Oleskiej w Opolu. Od środy nie przejedziemy pod wiaduktem kolejowym Od jutra (10.11) do piątku nie przejedziemy ulicą Oleską pod wiaduktem kolejowym. Przyczyną zmiany organizacji ruchu są roboty drogowe przy styku z ulicą Bohaterów Monte Cassino. » więcej 2021-11-09, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Miejskimi autobusami w Opolu coraz częściej kierują kobiety. W 2008 roku była jedna pani, teraz jest ich 25 [ZDJĘCIA, FILM] 25 pań zatrudnionych jest w opolskim MZK na stanowisku kierowcy. Niegdyś zawód ten był przeznaczony tylko dla mężczyzn, ale od lat to się zmienia. Kobiety za kierownicą autobusów spotykamy coraz częściej. Panie stanowią około… » więcej
1130113111321133113411351136
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »