Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-06, 15:42 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolanie tłumnie przybyli na spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
"A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy" - taki był tytuł spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem. Goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedzieli o książce, która ma formę wywiadu rzeki. Autorzy rozmawiają w niej o tym, z czego śmieją się Polacy. Zastanawiają się także nad tym, co śmieszyło nas dawniej, a na co dziś patrzymy już inaczej.
- Dziś żarty stają się coraz krótsze - zauważa Michał Ogórek. - Dziś wszystko musi być takie na już, jak te wszystkie tweety, to musi natychmiast działać. Nikt się nad tym za bardzo nie pochyla, nie zastanawia. Ja na przykład nie wyobrażam sobie, żeby Jeremi Przybora pisał te swojej teksty z dnia na dzień. Nie można napisać programu kabaretu w ciągu jednego czy dwóch dni, bo to jest po prostu niemożliwe. To dzieje się kosztem jakości - zaznacza.

W rozmowie z dziennikarzami prof. Bralczyk zwrócił uwagę, że słowo "przekleństwo" zmieniło swoje znaczenie. - Dziś przeklinając nie sprawiamy, że ktoś staje się przeklęty, a tylko co najwyżej razimy jego ucho wulgaryzmami, a cóż to za przekleństwa. Kiedyś chyba bardziej serio traktowaliśmy zachowania językowe złorzeczenie, przeklinanie, wyklinanie, które pociągały za sobą różne skutki, nawet czasami prawne, bo taki wyklęty syn nie mógł odziedziczyć - dodaje.

Spotkanie odbyło się w ramach 19. Opolskiej Jesieni Literackiej. Kolejnym wydarzeniem ma być otwarcie wystawy pt. "Plakat i literatura" Patrycji Longawy. Wernisaż w poniedziałek (8.11) o godz. 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Nasza rozgłośnia jest patronem medialnym.
Michał Ogórek
prof. Jerzy Bralczyk

Zobacz także

2021-11-23, godz. 19:15, Sport i turystyka Żużlowej gali na lodzie w Opolu w 2022 roku (raczej) nie będzie. Ratusz tłumaczy to kwestiami finansowymi i atrakcyjnością wydarzenia. "To nie o gwiazdy chodziło w naszej … Wszystko wskazuje na to, że Opolska Gala Żużla na Lodzie po raz drugi z rzędu się nie odbędzie. Na początku tego roku na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa, teraz powodem mogą być decyzje władz Opola. Te nie chcą przyznać… » więcej 2021-11-23, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Opolski ratusz informuje o kolejnych zakażeniach w szkołach i przedszkolach. Na kwarantannę trafiło 420 uczniów i 8 nauczycieli Opolski ratusz informuje o kolejnych przypadkach zachorowań na COVID-19 w sześciu szkołach i w dwóch przedszkolach. W sumie na kwarantannę trafiło 420 uczniów i 8 nauczycieli. » więcej 2021-11-23, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Refleksje nad tym, co zrobiliśmy dobrze, a co źle. W Opolu rozpoczęła się konferencja o antykomunistycznym podziemiu w Polsce, Czechach i Niemczech 'To był czas prawdziwej współpracy i solidarności'. Rozpoczęła się konferencja 'Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji antykomunistycznej z trójstronnej polsko-czesko-niemieckiej perspektywy'. » więcej 2021-11-23, godz. 13:00, Sport i turystyka Rosyjskie, młode wzmocnienia opolskiej Gwardii Aleksei Sovolev i Eduard Klimenko zostali nowymi zawodnikami Gwardii Opole. Obaj mają 18. lat, są młodzieżowymi reprezentantami Rosji i wychowankami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sankt Petersburgu. » więcej 2021-11-23, godz. 08:00, Sport i turystyka "Pamiętajmy o profilaktycznych badaniach". Piłkarze opolskiej Odry dołączyli do akcji Movember 'Nie rób jaj, o zdrowie dbaj'. Pod takim hasłem do akcji Movember dołączyli piłkarze Odry Opole. Akcja ta przypomina jak ważna jest profilaktyka związana z chorobami nowotworowymi jąder. » więcej
1111111211131114111511161117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »