Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-06, 15:42 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolanie tłumnie przybyli na spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
"A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy" - taki był tytuł spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem. Goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedzieli o książce, która ma formę wywiadu rzeki. Autorzy rozmawiają w niej o tym, z czego śmieją się Polacy. Zastanawiają się także nad tym, co śmieszyło nas dawniej, a na co dziś patrzymy już inaczej.
- Dziś żarty stają się coraz krótsze - zauważa Michał Ogórek. - Dziś wszystko musi być takie na już, jak te wszystkie tweety, to musi natychmiast działać. Nikt się nad tym za bardzo nie pochyla, nie zastanawia. Ja na przykład nie wyobrażam sobie, żeby Jeremi Przybora pisał te swojej teksty z dnia na dzień. Nie można napisać programu kabaretu w ciągu jednego czy dwóch dni, bo to jest po prostu niemożliwe. To dzieje się kosztem jakości - zaznacza.

W rozmowie z dziennikarzami prof. Bralczyk zwrócił uwagę, że słowo "przekleństwo" zmieniło swoje znaczenie. - Dziś przeklinając nie sprawiamy, że ktoś staje się przeklęty, a tylko co najwyżej razimy jego ucho wulgaryzmami, a cóż to za przekleństwa. Kiedyś chyba bardziej serio traktowaliśmy zachowania językowe złorzeczenie, przeklinanie, wyklinanie, które pociągały za sobą różne skutki, nawet czasami prawne, bo taki wyklęty syn nie mógł odziedziczyć - dodaje.

Spotkanie odbyło się w ramach 19. Opolskiej Jesieni Literackiej. Kolejnym wydarzeniem ma być otwarcie wystawy pt. "Plakat i literatura" Patrycji Longawy. Wernisaż w poniedziałek (8.11) o godz. 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Nasza rozgłośnia jest patronem medialnym.
Michał Ogórek
prof. Jerzy Bralczyk

Zobacz także

2021-11-26, godz. 17:00, Kultura i rozrywka 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport z Tanzanii' Patryka Szymańskiego czy prelekcja 'Z Afganistanu do Polski'… » więcej 2021-11-26, godz. 14:55, Sport i turystyka U siebie, ale na wyjeździe. Odra podejmie Podbeskidzie w Bielsku-Białej W przedostatnim meczu jesieni na zapleczu ekstraklasy Odra Opole zagra z Podbeskidziem Bielsko-Białą. Choć jest gospodarzem tego meczu, to spotkanie odbędzie się na boisku rywala. » więcej 2021-11-26, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Opolscy cyberkryminalni namierzyli oszustów internetowych sprzedających nielegalne oprogramowanie. Podejrzani usłyszeli 80 zarzutów [FILM] Mieli wystawić na sprzedaż w internecie 11 tysięcy nielegalnych kluczy do oprogramowania znanej marki o wartości około 18 milionów złotych, usłyszeli łącznie 80 zarzutów. Opolscy cyberkryminalni namierzyli w sieci i zatrzymali dwóch… » więcej 2021-11-25, godz. 19:38, Kultura i rozrywka "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'. Artysta najbardziej kojarzony jest z rolą Ferdynanda Kiepskiego. » więcej 2021-11-25, godz. 17:00, Wiadomości z regionu W 9 szkołach i 4 przedszkolach w Opolu potwierdzono zakażenia COVID-19. Na kwarantannę skierowano blisko 300 osób Urząd Miasta Opola poinformował o przypadkach koronawirusa w 9 szkołach i 4 przedszkolach stolicy regionu. Łącznie na kwarantannę trafiło 278 uczniów i 10 nauczycieli oraz opiekunów. » więcej
1107110811091110111111121113
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »